Eesnimedest

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
MadeT
Postitusi: 41
Liitunud: Pühapäev 13. Detsember 2009, 20:09:12
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas MadeT »

Teemaalgatusele vastuseks, et minul on selline nimi nagu Made, mis teemaalgatuses välja tuuakse, kui huvitav ja lõbus nimi 18. sajandi algusest:-) Vanas kirjapildis oli tegemist muidugi Maddega. Enda suguvõsa uurima hakates selgus, et mu isapoolsed liinid olid aegade alguses kõik Madesid täis, millest ka vanematel aimu ei olnud.
Viimati muutis MadeT, Esmaspäev 11. Jaanuar 2010, 14:33:01, muudetud 2 korda kokku.
kiini
Postitusi: 19
Liitunud: Reede 26. Detsember 2008, 13:30:12
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas kiini »

Minu leitud huvitavamad naisenimed on Pelastra-Magelone,Veritta,Maala,Maud,Makeda,Viven.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Ka minul algaja sugupuu-uurijana on huvitavaid nimeleide esinenud.
Esiteks olin ma hämmingus, nähes, kui palju Annikaid Jõelähtme kandis 18. sajandil esines. Teine üllatus minu jaoks oli Kirsti. Arvasin selle täiesti tänapäevanime olevat. Huvitav oli kohata ka naisenime Kaddrina.
Huvitavaim aga oli Peat. Ilmselt Beata suupärane variant.
Ja hämmastas, kui palju sulaselgeid rootsi nimesid põhjarannikul ja Prangli saarel esines: Stina, Birrit, Berit, Brita, Wolber, Jonas, Niels, Knut, Klaus, Jürgen...
Üks Wetka leidus ka. Näis mehenimi.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Ahjaa, ja veel üks huvitav nimi, mis Jõelähtme kandis silma jäi: Wendel. Naisenimi siis.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Assar »

fossiil kirjutas:Ahjaa, ja veel üks huvitav nimi, mis Jõelähtme kandis silma jäi: Wendel. Naisenimi siis.
Huvitav, mina teadsin siiani, et Wendell on mehenimi :!:
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Eike Riis
Postitusi: 280
Liitunud: Reede 22. Juuli 2005, 18:06:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Eike Riis »

fossiil kirjutas:Ahjaa, ja veel üks huvitav nimi, mis Jõelähtme kandis silma jäi: Wendel. Naisenimi siis.
Olen kohanud eesnimesid Wendela ja Wendula (naisenimi) ühes Liivimaa aadlisuguvõsas ajajärgust nii 17.-18. sajandi paiku.
Mul oli kunagi ka kolleeg, kelle eesnimi oli Vendela.
Sewele
Postitusi: 64
Liitunud: Teisipäev 17. August 2010, 11:45:08
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Sewele »

Siin nimesid Rõuge kihelkonnast – need, mis on minu jaoks haruldased või mida esines tol ajal harva ja ka need, mille esinemist tol ajal ei oleks oodanud. Sündinud/surnud 1690 – ca 1825. Kahjuks ei pidanud ma täpsemat ajalist arvestust. Kirjaviis muutmata.

Mehed:
Aber, Abra, Alex, Gert, Hain, Hann, Henno, Hermik, Hilja, Holde, Hõra, Hödo(r), Hünno, Janca, Juk, Jurka, Karpa, Kersna/Kärsna, Klaus, Kriisk, Kristow, Kärhö, Kärsna, Kärsten, Laur, Leis, Lillo, Manglus, Mango, Matt, Meos, Metzen, Meus, Mex, Muhel, Märtsin, Olesk, Padam, Perdo, Perend, Perto, Petto, Pöb, Remel, Rumask, Rämel, Rämmal, Rämman, Rämon, Sirgu, Tanjo, Tenno, Tep, Tim(m)usk, Tirik, Toots, Towel, Tõnno, Tyrikk, Wabo, Waldo, Wasso.

Naised:
Aal, Giert, Hebbo, Helga, Hell, Hello, Hels, Hipp, Ilse, Ivik, Jacobina, Jewa, Julo, Kadde, Kaddo, Kana, Kristin, Kul(l)in, Kätto, Lena, Lotte, Madjo, Mal, Mareth, Margit, Marina, Marrin, Mas(s)i, Matto, Nasta, Nata, Pill, Sow(w)i, Taarka, Toska, Totta, Triin, Trowette.

Veel ka Senn – oli ta mees või naine, ei selgunud surmakirjest.

Kärsna/Kersna, Hann, Toots, Kaddo/Kadde esinevad väga tihti ka Võnnu kihelkonnas ja neid pandi veel 19. sajandil.
Maili Lonn
Postitusi: 23
Liitunud: Teisipäev 24. August 2010, 02:20:08
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Maili Lonn »

Mind huvitab nimi Ohl ja olen ka kohanud kujul Ool. Mis nimi see tänapäeva mõistes oleks? Ja kas Larratz on ehk Laurits? Larratzeid ja Ohle on päris palju Kihelkonna kandis Saaremaal. Samuti esineb seal üsna palju Paweleid, mis mind esialgu üllatas aga sellele sain juba teemas seletust.
Uurin: Lonn, Niitsoo, Treirat, Hein - Kihelkonna
Kaal, Kivi - Pöide
Pääsukene, Unt - Tõlliste, Sangaste
Joonas, Orav - Esna, Järvamaa
Raivo Seppo
Postitusi: 141
Liitunud: Reede 19. August 2005, 18:44:08
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Raivo Seppo »

Saaremaal on Larats ja Ool üsna tavalised olnud ning samal kujul ka "tänapäeva mõistes", kuigi ei kasutata. Pole mingit põhjust teha ühest Lauritsat või teisest Olevit.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Olen Jõelähtme ja Pühavaimu kirikuraamatuist leidnud veel huvitavaid nimesid.
Väga ilusad naisenimed: Ingreta, Lotta, Anlena (huvitav, et liitnimi tollal kokku kirjutati). Ja siis huvitav naisenimi, mida rohkem pole näinud: Ebla.
Meeste nimedest siin keegi mainis Joosti ja Maunust. Maunust esines Kolga rannas üsna sagedasti. Joosti nii Kolga rannas kui Pranglil. Kuusalu kihelkonnas Virve külas esines üllatavalt sageli Stephan. tõsi küll, näib, et rahvas kutsus kõiki Stephane lihtsalt Tehvedeks. Tehve talu on seniajani selles külas.
Tore mehenimi oli Samel. Ka seda leidus Kolga rannas korduvalt.
Aga huvitav oli kohata Kristoferist tulenevat nime Kristow.
Huvitavad mehenimed olid veel Tao ja Alek. Aga kõige huvitavam leid oli mehenimeks Mardrik(o). Lugesin kohe mitu korda, et äkki on halvasti kirjutatud või miskit, aga ei - täiesti selgesti oli kirjutatud MARDRIK. Nagu poleks vanemad teadnud, kas panna lapsele nimeks Mart või Hindrik ja otsustasid mõlemast natuke panna.
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Loopmann »

John
Aan
Wilhelm
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Äkki see John oli hoopis Jahn? Ehk siis Jaan?
Wilhelm on Villem.

Eelmiste mainitud Ool meenutas mulle, et olen kohanud nimesid Olo ja Kusto. Aga mõnes raamatus on see Olo kirjutatud hoopis Olow.
Ja üldse - kui siin alguses on olnud palju vaidlust selle üle, kuidas peaks nime sugupuusse märkima, kas vanas kirjapildis või nii kuidas me tänapäeval ütleme, siis mina olen leidnud, et ainuke variant on vanasse kirjapilti jätta ainult need nimed, mis on tänapäeval tundmatud, st. me ei tea, kuidas neid tegelikult hääldati. Teised kirjutada siiski tänapäevases kirjaviisis. Sest enamus nimesid on erinevate kirjutajate poolt kirjutatud erinevalt ja millise kirjaviisi kasuks ma siis valima peaksin või kelle üleskirjutatut eelistama ja mille põhjal ma selle valiku tegema peaks? Näiteks üks ja sama Siim on kirjutatud kord Simo, kord Sihm, kord Siehm või Liisu on kirjutatud Liso, Lihso, Lisso ja Juhan kas Johan, Johann, Juhhan, Juhann või koguni Iuhhan.
Küll aga on mul kahtlusi, et Joan ja Jaan on olnud erinevad nimed, sest samal leheküljel esineb mõlemaid variante.
Samuti on mul kahtlusi, et mõnes paigas olid Ann ja Anno üks ja sama nimi. Sest Pranglil näiteks ei ole 18. sajandil ühtegi Anni olnud, kõik olid Annod. Aga 19. sajandi algul sündinud Annod muutusid mõnekümne aastaga Ann'ideks ja Annadeks.
Samuti peaks Põhja-Eesti Mariad kõik Mariadeks jätma, mitte Marideks tegema. Sest Põhja-Eestis hääldati seda nime kolmandas vältes ja rõhk esimesel silbil: Marrja (soomlane kirjutaks Marja). Mõni kirikhärra on seda tugevat rõhku esimesel silbil tajudes kirjutanud Maarja.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas passer urbanus »

fossiil kirjutas: Ja üldse - kui siin alguses on olnud palju vaidlust selle üle, kuidas peaks nime sugupuusse märkima, kas vanas kirjapildis või nii kuidas me tänapäeval ütleme, siis mina olen leidnud, et ainuke variant on vanasse kirjapilti jätta ainult need nimed, mis on tänapäeval tundmatud, st. me ei tea, kuidas neid tegelikult hääldati. Teised kirjutada siiski tänapäevases kirjaviisis. Sest enamus nimesid on erinevate kirjutajate poolt kirjutatud erinevalt ja millise kirjaviisi kasuks ma siis valima peaksin või kelle üleskirjutatut eelistama ja mille põhjal ma selle valiku tegema peaks? Näiteks üks ja sama Siim on kirjutatud kord Simo, kord Sihm, kord Siehm või Liisu on kirjutatud Liso, Lihso, Lisso ja Juhan kas Johan, Johann, Juhhan, Juhann või koguni Iuhhan.
Küll aga on mul kahtlusi, et Joan ja Jaan on olnud erinevad nimed, sest samal leheküljel esineb mõlemaid variante.
Samuti on mul kahtlusi, et mõnes paigas olid Ann ja Anno üks ja sama nimi. Sest Pranglil näiteks ei ole 18. sajandil ühtegi Anni olnud, kõik olid Annod. Aga 19. sajandi algul sündinud Annod muutusid mõnekümne aastaga Ann'ideks ja Annadeks.
Samuti peaks Põhja-Eesti Mariad kõik Mariadeks jätma, mitte Marideks tegema. Sest Põhja-Eestis hääldati seda nime kolmandas vältes ja rõhk esimesel silbil: Marrja (soomlane kirjutaks Marja). Mõni kirikhärra on seda tugevat rõhku esimesel silbil tajudes kirjutanud Maarja.
Just - selle kaasajastamisega peab ettevaatlik olema - just leidsin nime Taffid (http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,192,117,0" onclick="window.open(this.href);return false;) - esimene arvamus, et Tavid variant - aga ... paar tolli allpool ka Tavid olemas (http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,192,117,0" onclick="window.open(this.href);return false;) ... mine võta kinni. Taffidi isa on Maartina Toot, keda pidasin varasemalt tuttavaks Maartina Toots (Tootz) iks - ent võta näpust - Tootz on Tooti poja Taffidi vader ...
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Sarnase nimega on ka minul olnud probleem: üks esiisadest on kirjutatud väga mitmel viisil: Kalja Tawo, Kalja Dawid, Kalja Tawet, Kalja Tao.
Millise variandi sealt peaksin ma valima, et teda sugupuusse kanda?
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Täna taas vanadades kirikuraamatutes tuhnides jõudsingi arusaamisele, et eesnimede puhul peaks ikkagi juhinduma põhimõttest, et kui kindlalt tead, kuidas seda nime hääldatakse, siis tasub sedasi ta kirjutada, aga kui ei tea, jätta vana kirjaviis.
See mõte turgatas mulle pähe, kui lugesin sissekannet: Juhhan önsa Tilliwerre Möldri Hanso Poeg Kolka Wallast Kusallo Kihlkonnast ja Trino, Jaggala Moisa Ümardaja.
Kui ma ei teaks, et Tilliwerre on Tülivere, Kolka Wald on Kolga vald ja Kusallo on Kuusalu, siis kirjapandu võiks välja hääldades päris naljakas kõlada ju. Kuigi mine tea, võibolla on Tillivere tõesti ka kuskil Eestimaa nurgas olemas. :D
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Loopmann »

Ei olnud Jahn,oli John.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Huvitav oleks teada, milliseid eesnimesid meie esivanematel kõige enam on. Ehk siis - milline on teie esivanemate eesnimede top10?

Räägitakse, et kõige levinumad eesnimed vanasti olid Jüri ja Mari. Minu esiemade puhul peab Mari täiesti paika (esiemade seas on 16 Mari), Jüri siiski mitte. Sageduselt esimesel kohal on hoopis Jaan (16 Jaani esiisade seas) ja teisel kohal Mart (14 esiisa). Jüri ja Hans jagavad auväärset kolmandat kohta - kumbagi esineb 13 korda. Sealt edasi on neljandal kohal Anu - 11 korda, viiendal Tiiu, Liisu ja Triinu - kõiki 10 korda, seejärel Madis, Jaak, Ann ja Tõnu - 7 korda.
müürisepp
Postitusi: 237
Liitunud: Pühapäev 23. Mai 2010, 00:43:05
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas müürisepp »

Mul on Ann ja Jüri, järgnevad Hans ja Mihkel.

Marte esivanemate hulgas ei olegi, küll aga on Indrekuid-Hindrikuid-Hendrikuid hulgim, kuid nende nimekuju on nii imeline, et nad ei tule statistiliselt esile.
Ma olen nad kirjutanud nii, nagu nad kirkikuraamatutes kõige rohkem esinevad, st et mõni on pigem Indrek, mõni Hendrik ja muist on Hindrichid.

Aga eriti haruldastest nimedest leidsin just tüdruku eesnimega Baba (XVIII saj lõpust) ja otsene vana...vanaisa on Sundso, sünniaastaga XVIII algupoolest. Tema puhul ma kahtlustan siiski võõramaist päritolu..
Raivo Seppo
Postitusi: 141
Liitunud: Reede 19. August 2005, 18:44:08
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Raivo Seppo »

Asjatu kahtlustus, Sunts oli küll kitsal alal, kuid tüüpilisi Võrumaa nimesid, nagu vastavad vormid Lätis
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas passer urbanus »

lõin ka nimed kokku - 244'st on topp selline (esineb üle 10; ca 60% Hageri, >20% Karula; <20% Paistu)

Ann, An, Anna - 20
Jaan, Jahn, Joan, Jaen - 18
Hans - 18
Mari, Maria - 15
Jüri - 13
Kaarel, Karl - 12

huvitavamad on: Kedart, Kölert - 2 tk (mõlemad 18 saj esimene pool, Hageri - sääl neli sellise nimega meest oligi); Babbe (Paistu); Kottri (Karula); Toos (Paistu); Juk (Karula)
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Kas su Karula esivanem pole Kattri?
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas passer urbanus »

mes sa arvad et ma avaldan kontrollimata andmeid vä? ;)

Kottri, Koddri - ja mees! teistrel olen kohand ka Kotter ...

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,1175,88,0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 20,88,66,0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,172,120,0" onclick="window.open(this.href);return false;
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Arvutasin ka: Hans 26, Ann 25, Jaan 24, Jüri 18, Mart 16, Anu 13, Mai 11
Ühekordseid nimesid on üle kolmekümne, ei jõua neid kõiki ette lugeda, midagi haruldast seal pole /no üks õigeusklik Kirill/.
Umbes 2/3 neist pärineb Kullamaalt ja umbes 2/3 18. sajandist

Ei arva, passer, ma nii igaksjuhuks küsisin. Polnd enne ühtegi Kotrit näind!
Viimati muutis Mari.Sarv, Laupäev 18. Detsember 2010, 00:35:12, muudetud 1 kord kokku.
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas anu.jarv »

Minul Anu ja Liisu 18 nime,
Jaan 12 nime
Ann ja Mari 9
Aga kahtlustan, et Geni valetab natuke, sest mehenimesid vähe pakutud (peale Jaani veel Jakob 5 nimega ja neist ka üks hoopiski Jaak) ja ka naisenimesid peaks veidi rohkem olema arvestades Genisse sisestatud esivanemate arvu.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas passer urbanus »

mmm - vat siis - mul Mai'd ainult 1 ...

aga Hageris olen vaadand, et see ikka pere asi on, et millised nimed on ... osadel Kustavid, osadel Karelid ... samad ajad ja samad kohad ...
aga Jukk on seniste kogemuste kohaselt puhtalt Kagu värk ...
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Pere asi, jah, ikka! Meil seal ka.

See Kottri kõlab nagu mugandus Gottfridist
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas passer urbanus »

Mari.Sarv kirjutas:Pere asi, jah, ikka! Meil seal ka.

See Kottri kõlab nagu mugandus Gottfridist

a mis sa Mango vasteks pakud?
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Magnus?
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas fossiil »

Minu sugupuus ei ole üldse ühtegi Maid. Aga selle-eest on kolm Kaid. :)

Vähe-esinevatest nimedest on esindatud Joachim (eesti vaste vist olekski Jukk?), Bendix, Knut, Klaus, Pirrit, Ant
müürisepp
Postitusi: 237
Liitunud: Pühapäev 23. Mai 2010, 00:43:05
Status: Eemal

Re: Eesnimedest

Postitus Postitas müürisepp »

No see, et Sunts on levinud Läti nimi, on hea uudis. Minu Sundso tegutses Vigalamail Letti külas ja seda ma kahtlustasin, et küllap pärast Põhjasõda kuskilt toodud/tulnud. Vigalas oli palju tatarlasi, mõte lätlasest esivanemale tundub palju lähedasem.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”