1. leht 1-st

Stackelberg

Postitatud: Pühapäev 08. Jaanuar 2017, 11:53:01
Postitas Assar
Tere! Tekkis üks huvitav probeleem. Sirvisin Eestimaa rüütelkonna genealoogia raamatuid ja peatükki Stackelbergide suguvõsa kohta. Avastasin ühe huvitava asja. Roosna-Alliku mõisnik (Kaltenbrunn) Georg Wolter von Stackelberg on surnud selle andmetel 4 III 1863 Kaltenbrunn. Tema viimane poeg samuti Georg Wolter on aga sündinud 20 VI 1864 Kaltenbrunn ehk siis Roosna-Allikul. Süda aimas halba ning otsustasin asja uurida.
Roosna-Alliku mõis peaks jääma Järva-Jaani kihelkonda (aga pole üldse oluline kui ma ka eksin praegu), kuid tundub, et personaalraamatut on selle pere kohta peetud hoopis Järva-Madisel. Sealt selgub, et poja sünniaeg võiks justkui õige olla, aga sünnimeetrikast ma seda ei leia Järva-Madise alt. Mõtlesin, et äkki ristiti laps keskuses, aga ka Paides pole midagi huvitavat leida. Kas keegi aitaks mul seda müsteeriumi lahendada.

Re: Stackelberg

Postitatud: Pühapäev 02. Aprill 2017, 05:40:04
Postitas mihkel
Paistab jah, et Staakelbergid seda üheksandat kuud tookord venitasid. Ehk ka mitte. Sellele vist vastust ei saa.

Kui sorida ümberkaudsete kihelkondade kirikuraamatutes, siis miskipärast ei hakka näppu ühtki saksa meetrikaraamatut. Kas Eestimaa kubermangus aeti asju teisiti kui Liivimaal? Lõunas on aga kirikuraamatus alati saksad ja orjad eraldatud. Nojah 1864 enam orje ei olnud, aga saksa kogudus ja mittesaksa kogudus oli VIrust Riiani eraldatud. Järva kirikuraamatutes sakslasi küll silma ette ei sattu. Kas võib olla et Järva saksa osa ei ole arhiivis?

Kuupäevad ei klapi, see on tõsi, aga eks sel ole mingi seletus. Ilma sakste meetrikaraamatuta loo põhjani ei jõua.

Re: Stackelberg

Postitatud: Teisipäev 04. Aprill 2017, 14:21:04
Postitas Assar
Njah, selle isa surmameetrika oleks vaja ülesse jõuda. Aga no ei leia mina seda ei siit ega sealt. Iseenesest ei tundu ka, et vastava aja kohta kusagilt midagi otseselt puudu oleks. Kuigi sakslaste kohta andmeid sealkandis "orjadega" läbisegi peetud. Kui keegi midagi soovitada oskab või leiab midagi, mis kasvõi osaliselt seda lugu valgustada aitab, siis olen jätkuvalt ette tänulik!
Kõige tõenäolisem oleks oletada, et raamatus eksiti aastaarvuga ja kuupäev on õige. Aga ikkagi siis kas isa elas kauem või poeg sündis varem?

Re: Stackelberg

Postitatud: Neljapäev 06. Aprill 2017, 16:34:04
Postitas ToomaAndres
Meetrikalink on siin

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1881,107,0

paremal äärel olevat kirja ei jõudnud veel dešifreerida/tõlkida. Aga küsimusi tekib hulgi. Miks on nö ametlikus kasutuses vale daatum? Milline kuupäev on raiutud kivisse Järva-Jaani kirikaial?

Püüame müsteeriumis selgusele jõuda.

Andres Kruusmaa
EGeS Järvamaa

Re: Stackelberg

Postitatud: Reede 07. Aprill 2017, 21:46:04
Postitas ToomaAndres
Pidin juba hakkama Georg Wolteri sündi Tallinna Toomkoguduse meetrikatest otsima, sageli on peenemad prouad läinud pealinna maha saama, aga leidsin otsitava Järva-Madise sünnimeetrika 1864.aasta lõpust. Mingil põhjusel on ristimise ametlik osa jäetud pool aastat hiljemaks, teisele jõulupühale. Siin on ka isa Georg Wolteri surma fakt ja kuupäev ära toodud.

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1720,244,0

Re: Stackelberg

Postitatud: Neljapäev 02. August 2018, 11:02:08
Postitas Assar
Kuule aitäh sulle, et aitasid selle müsteeriumi lahendada. Rüütelkondade raamatuid kasutan muidu aeg-ajalt ikka, kuid neisse tulebki suhtuda väga allikakriitiliselt. Seal on vigu ikka päris palju sees, kuid jah lausa nii põhimõtteliste peale pole rohkem sattunud kui need Roosna-Alliku Stackelbergid. No allikatele nad muidugi pole viidanud ja eriti suur probleem on kohanimede osas, kes ja kus on sündinud või surnud, eriti kui see on väike koht. Vahest mõtlen, et kust nad üldse andmed said näiteks Roosna-Alliku kohta teadmata et see on Roosna-Alliku.
Suured tänud veelkord ja lahedamat suve!!! :D