Uuritavad: Iwaro (Iwwaro, Ibaro, Ebaro) talust Vahastust jm

Vasta
AnneliRoode
Postitusi: 41
Liitunud: Kolmapäev 12. Veebruar 2014, 15:43:02
Asukoht: Austria
Status: Eemal

Uuritavad: Iwaro (Iwwaro, Ibaro, Ebaro) talust Vahastust jm

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tere!
Pealiin,millega tegelen on perenimi, mis 1835 a. HR-i järgi sai nimeks BINDER. Paraku muutus see aga mõne aastaga PINDER'iks.
Algus on Vahastu mõisavalda kuuluvas hajatalus nr 14. , mille nimi on samuti kuulmise järgi, kord Iwaro, siis Iwwaro, Ebaro, Ibaro jne ülestähendatud. Olen välja segitanud, et minu eellased toimetasid aga selles talus ka juba IV HR ajal 1782 ja enne sedagi.
Sellesse puuse on "sissekasvanud" ka järgmised liinid abiellumiste kaudu:
Lös(s)er, Riim, Huberg, Kruus, Is(s)ajew(v), Mangmann, Miilmann, Pill, Pardel, Künstler, Ru(u)t, W(V)est, Käsper, Pardel, Tutti.
Enamus neist on kõik ümbruskonnast: Vahastu, Piiumets, Lõõla, Väätsa, mõni lisandunud peig või pruut ka Juurust, Kuimetsast ja Kai mõisast.
Aga huvitavam on see, et üks Binder, kes vabadiku poeg oli,lahkus Vahastust (Rasiku küla?) Huuksi ja seal sai temast ootamatult SPINNER.Tema tütar Mari aga abiellus Wabo STRÖ(Ö)M'iga. Seega lisanduvad ka Spinner ja Strööme.
Ellpool on peamiselt kirjas nimed,mis EI OLE eestistatud (va Huberg, kuna on abiellunud Elviine Pinderiga). Tean ajalooarhiivi allikatele toetudes, et Miilmann on Miilmaa, Pardel = Parve, Pinder=PINDRE, Pinder=Romeda. Kuna viimne Pinder-Romeda on otseselt minu vanaema õed-vennad, siis nende andmed mul on olemas.
Aga kõige muu kohta olen valmis jagama seda, mis mul juba on ja juba ettetänulik, kui kellegi on infot antud perenime kandvate persoonide kohta. Kui vanemaid andmeid saab peamiselt SAAGAST (ja need mul enamuses olemas), siis huvitavam on minu jaoks just 1925 ja sealt edasi kuni tänapäeva.
Ise kannan küll sündimisest saadik perenime ROODE, kuid see on samuti muundunud vene-eesti-saksa mõjude tõttu RODI-st alguses RODE'ks ja siis suupäraselt Roode'ks (nimi RODI Angerja mõisas antud ja ainulaadne nimi Eestis).

Lugupidamisega,
Anneli Neumann-Roode
e-mail:anneli.roode@facebook.com
getter
Postitusi: 12
Liitunud: Reede 13. August 2010, 16:53:08
Status: Eemal

Re: Uuritavad: Iwaro (Iwwaro, Ibaro, Ebaro) talust Vahastust

Postitus Postitas getter »

Hei!
Ma arvan, et saaksin veidi abika olla. Minu esivanemad olid Pinderid Lõõla-Piiumetsa kandist. Kõige kaugemale tean Juula Pinderit (1849), kelle kaasa oli Jaan Pinder (1853). Nende laspsed on Jaan, Anna, Alexander August, Juuli ja Jüri. Nendest viimane on minu vanaisa-vanaisa. Kui mõni nimi peaks tuttav olema siis anna teada. Kui ise aidata kõigega ei oska siis keegi sugulastest ikka teab. Meil naabrid kannavad siiamaani Pindre nime, ehk kaugelt ei ole vaja vastuseid otsida. Isegi leidsin alles eile ühte Järvamaa teadmiku lehitsedes sealt pildi Juula Pinderist, kes väidetavalt oli kunagi aidanud rahvaluule kogujaid ja neile kenasti ette laulnud.
Päikest,
Getter
Uuritavad perenimed: Linter/Linder (Petseri/Võrumaa/Vastseliina), Pindre (Türi khk), Viimsalu (Türi khk)
AnneliRoode
Postitusi: 41
Liitunud: Kolmapäev 12. Veebruar 2014, 15:43:02
Asukoht: Austria
Status: Eemal

Re: Uuritavad: Iwaro (Iwwaro, Ibaro, Ebaro) talust Vahastust

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tere! No see on küll suurepärane!!!
Täpselt klapib :) Mul on kõik Sinu poolt mainitud kenasti olemas.

Juula Pinder (s. Teddre) mees Jaan Pinder Jür(r)i p. on IWARO HANSu Matsi p. poeg.
Sel samalHansul on veel poeg HANS ,kes juhtumisi selle sama JAANI vend.
Hansul omakorda on poeg KUSTAS, kes jällegi on minu vana-vanaisa :)

Mul on Pinder'id enam-vähem olemas kuni eelmise sajandi alguseni. Sealt ehk mõne haruga saame kindlasti teineteisele toeks ja abiks olla. Sest andmekaitse ei lase ju ligi neile, kes eelmise sajandi keskpaigast pärit. Kahjuks pole ka kõiki kalmistuid andmebaasides olemas.
Oleks super tore kui saaksime selle ühe perekonna loo kuidagi ülestähendatud.
Elan ise Austrias ja käin kodumail kord aastas. Seega pakun edaspidiseks suhtlemiseks e-maili: aneumann-roode@quantz.at.
Saan oma valmis asju sinna paremini postitada :)
Tervitustega
Anneli Neumann-Roode
Vasta

Mine “Türi kihelkond”