Vanad kaardid

Vasta
Robust
Postitusi: 5
Liitunud: Teisipäev 15. Veebruar 2011, 19:28:02
Status: Eemal

Vanad kaardid

Postitus Postitas Robust »

Olen täitsa paanikas juba ja mõtlesin siit abi paluda, äkki keegi oskab nõu anda. Minul on saaga leheküljelt leitud üks vana Liivimaa kaart. Küllaltki vana kaart, 17 saj. II pool. Selle kaardi peal on ka küla, kus minagi elan. Nüüd tahaksin hirmsasti selle kaardi pealt märkida vanad talu kohad tänapäeva ortofoto peale. Aga asi ei edene. Mul on kaardid välja prinditud ja on ka mõõtkavad teada. Vanast kaardist on tehtud lõige oma küla asukohast. Vana kaardi mõõtkava on ise välja arvestatud. Selle sain välja arvestada selle järgi, et kaardil on mõned kindlad punktid mis pole muutunud (jõekäär, mõis, jõe ülekäigu koht). Oli siis plaanis joonlaua, harilikupliiatsi ja kalkulaatoriga kohad välja arvestada ja uuele kaardile märkida, millegipärast ei taha aga asi edenada. Kui üks punkt jääb enam -vähem sinna, kus peaks, siis teine satub täitsa valesse kohta. Seda, et ta satub valesse kohta saan ma sellejärgi aru, et näiteks valele poole jõge või siis kuskile väga suurde sopa auku, läheb päris mitme saja meetriga mööda. Et huvitav, kui täpsed need vanad kaardid üldse on. Kas äkki on ka nendel vanadel kaartidel eksimust ja kui on , siis kui palju ? Või mis aps minu arvestustes sees võib olla ?
Aga samas peaks minu arvutused õiged ju olema, kui juba üks koht jääb õige koha peale. Kas keegi on ka enne proovinud vanu talukohti uue kaardi peale märkida ? Kuidas ?
Lisasin ka selle kaardi lehekülje.

http://www.eha.ee/kaardidreg/kaardid/ka ... =&dgs_on=Y
arkin
Postitusi: 1498
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas arkin »

Rootsiaegsetel maamõõtjatel oli piisavalt täpne metoodika küla või heal juhul mõisa kaartide koostamiseks. Siin on tegmist juba suhteliselt ulatusliku alaga, mis ilmselt joonistati kokku väiksematest tükkidest. Triangulatsiooni, mis andis kaartidele korraliku geomeetrilise täpsuse, hakati siinkandis kasutama alles 19. sajandi alguses. Kõneallolevat kaarti ühe tükina on raske kaasaegsele kaardile tõsta. Kui panna kokku Tõstamaa poolsaar (paarisajameetrise loksuga), siis Audru kant ja Kihnu annavad juba paarikilomeetrised nihked. Lokaalselt on kaart aga informatiivne. Parim oleks mõne spetsiaalse kaardiprogrammiga võrrelda kaarti tänapäevasega. Mingi kogemuse saaks ka Google Earthiga - selles on funktsioon Add > Image Overlay
Robust
Postitusi: 5
Liitunud: Teisipäev 15. Veebruar 2011, 19:28:02
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas Robust »

Mina aga ei tahagi tervet kaarti uue peale joonistada. Vaid ainult ühte väikest kaardi nurka, Kastna küla Tõstamaa lähedal. Sellel jupil ei tohiks ju väga palju eksimust olla ?
Mardo Margumets
Postitusi: 694
Liitunud: Reede 26. August 2005, 00:01:08
Asukoht: Rapla
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas Mardo Margumets »

Panin selle Kastna küla Google Earth kaardile (eks selle täpsust kaardil saate ise sättida)
http://www.upload.ee/files/1129532/Kastna_kula.kmz.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ning selles failis on Maaameti aerofotod http://geoportaal.maaamet.ee/docs/WMS/m ... ms_geo.kmz" onclick="window.open(this.href);return false;

Neid faile näete Google Earth programmiga. (http://www.google.com/earth/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;)
arkin
Postitusi: 1498
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas arkin »

Võin lisada ka oma interpretatsiooni talude paiknemisest sellel rootsiaegsel kaardil. Hindan, et sain halvemal juhul paarisaja meetriga kohale pihta. Ehk on abiks. Loomulikult tuleks väga kriitiliselt selle kaardi täpsusesse suhtuda, hinnata põllumaade paiknemist ja võimalikku maastiku muutust.
Robust
Postitusi: 5
Liitunud: Teisipäev 15. Veebruar 2011, 19:28:02
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas Robust »

Suur suur tänu abistamast. Vaatasin, et ise kah vist ei olegi väga mööda pannud. Ma märkisin päris joonlaua ja harilikuga nad kaardile. Ja paistab, et üsna sarnaselt on välja tulnud. Eks seda eksimust natuke ikka aga vähemalt on umbes kohad teada. Tänud !
Robust
Postitusi: 5
Liitunud: Teisipäev 15. Veebruar 2011, 19:28:02
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas Robust »

Kas keegi viitsiks natuke veel abistada ja aitaks leida veel vanu kaarte digiarhiividest Kastna küla kohta. Ise ei oska enam otsida aga ma tean, et neid peab veel olema. Natuke siis täpsemalt Kastna küla Tõstamaa vald Pärnumaa. Kunagi on see koht Liivi ordule kuulunud. Muud nagu ei oskagi lisada.
Erast Parmasto
Postitusi: 30
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 22:52:07
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas Erast Parmasto »

Kas keegi viitsiks natuke veel abistada ja aitaks leida veel vanu kaarte digiarhiividest Kastna küla kohta. Ise ei oska enam otsida aga ma tean, et neid peab veel olema. Natuke siis täpsemalt Kastna küla Tõstamaa vald Pärnumaa. Kunagi on see koht Liivi ordule kuulunud. Muud nagu ei oskagi lisada.
Üks rikkalik infoallikas on Maa-ametis hoitavad külade / talude / katastrikaardid (õieti küll plaanid) 1930ndaist aastaist, minu nähtud on mõõdus 1 : 10 000. 1940ndate lõpul olen neid kasutatud geofüüsikalistel ja geoloogilis-topograafilistel töödel, siis põllumajandusministeeriumist. Vähemalt osalt on need liidetud vanadest mõisakaartidest (või tehtud nende baasil), vajadusel neid käänates-nihutades, kaardimõõtu muutes jne. Seal on ka talunimesid. Tõsise ja põhjendatud vajaduse korral peaks sealt saama koopiaid, ka elektroonselt (vähemalt olen korra hiljuti saanud).
arkin
Postitusi: 1498
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: Vanad kaardid

Postitus Postitas arkin »

Katastrikaardid, millest Erast Parmasto räägib, on kättesaadavad ka otse internetist Maa-ameti kaardiserverist Ajalooliste kaartide rakenduse kaudu. Vanemate kaartide kohta oskaks vaid soovitada Ajalooarhiivi kaartide registrit. Päringuga "Kastna mõis" saab loetelu 26-st kaardist.
Vasta

Mine “Vanad kaardid”