Pedagoogid on kaduma läinud!

Maa- ja linnakoolide õpetajad
Vasta
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Assar »

Tegelikult on teema minu jaoks vana. Ühtteist olen ka foorumis varem ülesse pannud ning ise intensiivselt asjaga tegelenud, aga edasiminekut pole siiani olnud, aga proovingi siis nüüd uuesti :?

Kõigepealt panen kirja väikese põlvnemistabeli:

1a. Vassili Henrichson *1830 Pihkvas - riigiametnik, õppinud Tartu Ülikoolis, ortodoks
1b. Nikolai Henrichson, *1833 Pihkvas - Koduõpetaja Liivimaal, õppinud Tartu Ülikoolis, ortodoks

2. Johann Friedrich Ferdinand Hinrichsohn 1799 Paide - 1861 Tartus. Sünd luterlasena, läinud õigeusku ja pöördunud tagasi luteriusku. Abielu ilmselt õigeusu kirikus, leidnud pole.
3. Christina Elisabeth Raupach*1800 Paides

4. Müürseppmeister Jacob Johann Hinrichsohn. ka kaupmees ja Pärit ilmselt Tallinnast (Rootsi Mihklist???)
5. Maria Helena Tabach 1770 Tallinn - 1852 Paide
6. Carl Friedrich Raupach, Privatschullehrer ? - ?
7. Christina Tabach Nende abielu on siin

8. ?
9. ?
10. Võimalik, et Johann Christopher Tabach, Schullehrer und Küster in Reval
11. Võimalik, et Marie Elisabeth Holm
12. ?
13. ?
14. Johann Christopher Tabach, Schullehrer und Küster in Reval
15. Marie Elisabeth Holm

Minu andmed Maria Helena Tabachi kohta pärinevad Näiteks siit ..., ... või ka siit

Otsisin sünniaja järgi tema vanemaid Pühavaimust, aga ei leidnud. Leidsin raamatuid lapates vaid ühe perekonna Tabach nimelisi, kes saavad ühe lapse näiteks 6.12.1769, kes ei ela paraku väga kaua. Ei leidnudki ühtki sellist, kes oleks lapsesaamiseeani elanud :(

Too sünd, kui oletada, et Maria Helena on Johann Christopheri tütar, aga seab kahtluse alla, et ta sündis 19.04.1770. Ei loe ka kahjuks välja, mis ta kohta seal täpselt kirjutatud on?

Seega jääb Tabachide päritolu üsna hämaraks. Üks Tabachidest, Dorothea Louise on Paides veel abiellunud rätsepmeister Johann Friedrich Silscky´ga. Too peab kindlasti olema tolle Tabachi, kes Raupachiga abiellus, õde. Aga, kas ka tolle, kes Henrichsoniga abiellus?!
Törne arhiivist saadud vihje põhjal võiks ehk püstitada oletuse, et Johann Christopher Tabachi vanemateks on Thomas Tabach ja Anna Catharina Baumann. Neil oli ka tütar Dorothea Helena Tabach kes sündis Raplas 26.12.1735. Kuid sealsete kirikuraamatutega on vist mingi kriis. Igal juhul on ta abiellunud Tallinna kodanik Peter Michael Naufock´ga 1757 aastal.
Tabach iseenesest on väga haruldane nimi siin kandis. Neid leidus veel USAs, Prantsusmaal ja võib olla oli ka Saksamaal. Siin aga vaevalt, et siinkandis veel mõni samanimeline suguvõsa on olnud. Ka nimi on väga omapärane, kas tubakas või mingit liiki oja siiski???

Raupachidega on ka asjalood väga segased. Tolle pedagoogi kohta tean vaid niipalju, et Paides tema abiellub 31.10.1798
Seejärel sünnib tütar Christina Elisabeth Raupach, kelle sünnilink oli kusagil ülevalpool - aastal 1800 Paides.
Edasi sünnib veel üks tütar Amalia Theresia Raupach, aga sünnib hoopis Tartus 1804 augustis. Sellega Raupachid end ka ammendavad. Oman andmeid vaid ajavahemiku kohta 1798...1804 - võimas tase :?
Kust see õpetaja välja kargas. Paidest ta ilmselt pärit pole. Ja miks tema kohta ka pärast 1804 Tartus, midagi ei leia? Tema tütar peab olema abiellunud kõige hiljemalt 1829 aastal. Lapsed sündisid Pihkvas. Võib olla läks ka tolle Raupachi tee Pihkvasse ja õigeusu suunas. Aga see on hüpotees.
Raupachide sugupuud olen uurinud küll, see on enam-vähem samal ajal Strahlsundist tulnud Tallinnasse Oleviste koguduse alla. Aga ka sealt pole ma leidnud endale sobivat õpetajat. Sellesse suguvõssa kuulub ka ka näiteks Carl Eduard Raupach 1793 Haapsalu - 1882 Tartu, kes oli Tartu Ülikooli õppejõud. Teadaolevalt, aga tal sellist venda polnud nagu Carl Friedrich. Küll on aga ka tema järeltulijate jt sugulaste seas palju õpetajaid, nii et teema siin avaldamine igati põhjendatud on.
Foorumi kasutaja kalmerm (väga suured tänud talle abi eest!) abiga sain näiteks teada, et too õppejõud Carl Eduard Raupach oli abielus Alexandra Caroline Hedwig von Schulmanniga, kellest küll hiljem lahutas. Tolle isa Adam Harald Gustav von Schulmann, sündinud hoopiski Kärlas Saaremaal, omas Võrumaal näiteks Heisri ehk Uus-Piigandi mõisa ning minu vana...vanaisa isik nr. 2 üleval, töötas seal mõisavalitsejana. Mõisavalitseja ema oli niisiis Raupach. Võimalik, et mingi onupojapoliitika. Aga seoseid ei tea.

Henrichsonide/ Hinrichsohnide kohta ei oska ka midagi muud arvata, et ilmselt tuleks neid otsida Tallinna linnast, aga seal on see nimi liigagi levinud ning väga konkreetset viidet ei ole.

Ja siin ma siis olen selle pusa ees ja edasi ei oska kuhugi minna, ega midagi otsida. Täielik pedagoogiline probleem minu jaoks :D
Kui keegi oskab mingiski osas mingeid mõtteid linke vms. esitada, mis mind edasi aitaks oleksin väga väga ... väga tänulik :!:
Viimati muutis Assar, Laupäev 17. Oktoober 2009, 14:38:10, muudetud 1 kord kokku.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Katsa »

Mitte et ma oskaksin nende pedagoogide otsimisel kuidagi kaasa aidata, aga lisan ühe Justus Johann Tabach-i nimelise kodaniku, kes on Johann Christopher Tabach-i poeg ja on kasupojana kasvanud koolmeister Jacob Nymanni peres. Too Johann Christopher oli Stadt Siechen Küster - linna seegi köster.

Saaga EAA.1864.2.V-11:53?72,627,385,278,0
Katrin H.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Assar »

Katsa kirjutas:Mitte et ma oskaksin nende pedagoogide otsimisel kuidagi kaasa aidata, aga lisan ühe Justus Johann Tabach-i nimelise kodaniku, kes on Johann Christopher Tabach-i poeg ja on kasupojana kasvanud koolmeister Jacob Nymanni peres. Too Johann Christopher oli Stadt Siechen Küster - linna seegi köster.

Saaga EAA.1864.2.V-11:53?72,627,385,278,0
Aitäh Katsa!

Lõpuks ometi, keegi vastab sellele teemale. Tegelikult väga huvitav link. Jacob Nymanni isik, tekitab veel ühe väga huvitava seoses nimelt see isik võiks ehk olla sama Jacob Nymanni tütar, kelle järeltulijad Rahrid aga seostuvad mul hetkel hoopis teise suguharuga, kellega mingit sidet ei peakski olema. Selle puntraga ongi nii olnud siiani, et vaikselt on ikkagi uusi fakte lisandanud, aga või see siis midagi klaarimaks teinud on, rohkem on vaid uusi küsimusi tekkinud. Kuid, et ka oli võimalikke nimejätkajaid on hea uudis.

Kui oleks veel selliseid fakte lisada, oleksin veelgi tänulik! Eriti kui keegi prooviks seda pusa harutada ja mõne "pedagoogi" leidmiseks kasvõi vihje annaks. Üritan uurida mis tollest Justusest hiljem sai.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Katsa »

Siis jäid mul ette veel need - aga ega neist vist kah eriti palju abi ole?

Saaga EAA.1864.2.V-13:55?1209,1038,1029,445,0
Katrin H.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Assar »

Katsa kirjutas:Siis jäid mul ette veel need - aga ega neist vist kah eriti palju abi ole?

Saaga EAA.1864.2.V-13:55?1209,1038,1029,445,0
Aitäh Katsa!
Mis tähendab ... ega vist ka abi ei ole ... :)
Loomulikult on abi. Abi on ainuüksi sellestki kui kellegiga tekib arutelu. See on nüüd siis see perekond inimesi sinu lingis, kelle kohta on olemas informatsioon, et nad pärinevad Strahlsundist Saksamaal. Carl Runberg peaks olema Carl Eduardi jt. emaisa. Tema eluaeg võis olla umbes 1731 - 90
Varasemast ajast kui see perekond Tallinnasse tekkis ning sealt hiljem Haapsallu põrutas, ei tea ma, et sellenimelisi oleks Baltikumis olnud. Hiljem levisid nad küll üle kogu Venemaa ja sellest on mul mingisugune ülevaade, kuigi möönda tuleb, et Venemaal on hilisemalgi ajal ära kadunud nii mõnigi Raupach.

Vanuse poolest oleks võinud minu otsitav Carl Friedrich Raupach olla näiteks pereisa vend. Pereisa oli Carl Georg Raupach, kes abiellus Olevistes 1787 Margaretha Dorothea Runbergiga. Kas oleks mõistlik eeldada, et too jäi Tallinnasse ja suundus hiljem Paidesse > Tartusse > :?:
Või Läks Haapsaluuse ja sealt Paidesse jne.

Aga vahepeal leidisin selle, äkki keegi aitab mõistmisel
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Katsa »

See on üks vabade inimeste hulka kuuluv teenijanna Anna Catharina Taback, kes eelmise revisjoni ajal oli kirjas praostiproua Gertheni juures Tallinnas.
Katrin H.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Assar »

Aitäh Katrin!

Tabachide ja Tabackide teema kisub vist vaikselt vaimulike rubriiki üleminema. Kui üks neist köster oli, siis ilmselt pole ka praostiproua Gertheni juures elamine sugugi mitte juhuslik ettevõtmine.
Lisaksin veel ka selle, et Raupachidki olid üsnagi tugeva religioosse taustaga. Sealsamas Strahlsundiski olid nad mitu põlve organistid ja mõned järeltulijad on ka pastori ametit proovinud.

Ma olen kogu aeg Tallinna hingerevisionide uurimist edasi lükanud, kuna materjali maht on lihtsalt hirmuäratav. Isegi kui tead täpselt seisust jne. :cry:

Aga eks tuleb end kokku võtta ja see Gerthen jpt. sellest segasummast ülesse otsida.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Tere,
natuke veel lektor Carl Eduard Raupachist (1793 – 1882): teine abikaasa 2.4.1841 oli Sophia v. Wasmundt, † 1846.
(Allikas: Deutschbaltisches Biographisches Lexikon 1710-1960, lk. 608-609).

ja tema isast, apteeker Carl Georg Raupachist:
Sündis Stralsundis 1755, † 9.5.1800 Haapsalus.
Oli 1772-1778 Rigas apteeker Joh.Jakob Wilke õpipoiss, siis apteeker C.C.Fick’i abiline Tallinnas ja 1784-86 sell admiraliteeti apteekis (Joachimstali). Ostis apteeki Haapsalus 1786, kodanik seal 14.8.1787. Talu aadress oli Ritterstrasse 48.
Abikaasa 1787 Margarethe Dorothea Runberg (Stralsundist), † 1805.
(Allikas: Erich Seuberlich: Liv- und Estlands älteste Apotheken, Riga 1912, lk. 187, 221).
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Assar »

Suured, suured tänud veelkord Kirsti!
Nende allikatega olen ma paraku juba tuttav. Ilmselt ei saa Carl Georg Raupach olla väga kaugelt sugulane minu otsese esivanemaga, Kellest vanim märk Saagas on siin. Minu hetketeadmisi arvestades loomulikult (Saaga tervikuna ikkagi liiga mahukas asi, et keegi seda oma eluajaga suudaks läbi töötada). Vanuse järgi võiksid minu Carl Friedrich ja Carl Georg olla vabalt vennad. Paraku pole ma leidnud midagi, mis seda tõestaks või tõestaks midagi muud. :?
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Pedagoogid on kaduma läinud!

Postitus Postitas Assar »

Leidsin veel pooljuhuslikult ühe enda jaoks huvitava lõigu.. Tsiteerin:
1806 ging Raupach zu seinem älteren Bruder Johann Friedrich, der in Russland bereits seit einigen Jahren ebenfalls als Hauslehrer tätig war. Durch dessen Unterstützung fand Raupach bald eine Anstellung im Haushalt des Ministers Nowossitzoff in St. Petersburg. 1814 wurde Raupach Privatdozent für deutsche Sprache und Geschichte an der Universität St. Petersburg und zwei Jahre später avancierte er dort zum Ordinarius.
Minu esimeses kirjas isik nr. 3 Christina Elisabeth Raupach, tema isa on venekeelses tekstis (mida saagas pole) nimetatud kui Fjodorowitsch. Isiku nr. 3 vanaisa võis vanuse poolest ju ka olla too Bruder Johann Friedrich. Aga kas keegi oskab seda nõu anda, kuidas ma selle venna kohta mingit rohkemat informatsiooni saada võiksin.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Vasta

Mine “Haridus”