Perekond Dubrovkin

Juudid Eestis
Vasta
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Perekond Dubrovkin

Postitus Postitas Harri.Värs »

Otsin inimesi, kes on mingil viisil kokku puutunud Valgevenest pärit ja end juudi rahvusest määratlenud Dubrovkinitega.

See lugu saab alguse 23. septembril 1871 (tõenäoliselt ikka varem, aga mul pole ju andmeid selle kohta...) sündinud Jevel (Evel) Zelikovitsi p (ka Sehki pg) Dubrovkiniga. Jevel on pärit Vene Keisririigist, Mogiljevi kubermangust, s.o tänapäeva Valgevene aladelt (ERA.14.12.2798 lk 1 märgib Jevel oma sünnipaigaks mest. Гиславиги, Mogiljev gub). Arvatavasti sajandivahetusel kohtub ta juuditari, Feige (ka Fenja) Geršanovitšiga (s. 12.10.1880).

Päris kindlasti on neil viis last, neist 3 poega ja 2 tütart.
Esimene poeg, Issai (ka Isak) Dubrovkin, on sündinud 15.01.1901
Teine poeg, Markus Dubrovkin, on sündinud 05.06.1903.
Kolmas poeg, Abram Dubrovkin, on sündinud 10.10.1908.
Esimene tütar, Selde Dubrovkin, on sündinud 17.03.1916.
Teine tütar, Libe-Gene Dubrovkin, on sündinud 30.08.1917.

Eesti Juudi Muuseumi kodulehelt võib veel leida niisuguseid nimesid: Uri Hilel Dubrovkin (s. 1.11.1898), Haja Debora Dubrovkin (s. 28.05.1910). Naum Dubrovkin (s. 28.09.1907). Naum on maetud 1916. aastal Tallinnasse Rahumäe kalmistule (otsingusse sisestada Dubrowkin). Uri Hileli ja Haja Debora surmadaatumite kohta infot pole.

Tütarde Selde ega Libe-Gene kohta nn Wabariigi-aegsest tegevusest arhiivi kaudu midagi suurt teada ei saa. Poeg Markus on pidanud saapakauplust, Issai (või Isak) on olnud seotud kompvekivabrikuga, Abram on tegelenud toiduainetekauplusega (vt ERA.891.2.18462, ERA.891.2.21301, ERA.891.2.2470).

Juudid on taodelnud ka Eesti kodakondsust, mille Evel, Feige, Selde ja Libe-Gene 1933. aastal ka said. Kuna Markus Dubrovkin oli kodakondsuse taotlemise ajaks juba täisealine, tuli tal kodakondsust eraldi taodelda. Vastavast avaldusest selgub, et ta on vabatahtlikult osa võtnud Vabadussõjast. Kas ta kodakondsuse sai või mitte, toimikust ei selgu. Olen ka kõiksugu templid üle vaadanud, ei mingit märget selle kohta, et avaldus on tagasi lükatud või vastu võetud.

Niisamuti on kodakondsust taodelnud Isai Dubrovkin. Märgib niisamuti, et on Vabadussõjast osa võtnud, seda Tallinn Kooliõpilaste pataljonis reamehena. Nii Markusel kui ka Isail on algselt mingid dokumendid avaldusele lisaks jäänud esitamata, aga hiljem nad need esitavad. Kui Markuse puhul mingit vastust arhivaalis ei ole, siis Isai puhul on säilikus olemas Vabariigi Valitsuse otsus, millega § 8 põhjal on ta jäetud kodakondsuseta (kodakondsuste taotlemise kohta vt ERA.14.12.2798-2800).

Seoses Vene-Saksa sõja algusega ning Tallinna vallutamisega 28. augustil 1941, hakati koheselt ellu viima juudivastast poliitikat, kuid mis olnud Martin Sandbergeri (1911-2010) sõnul raskendatud, kuna siinses piirkonnas ei olda antisemiitlikult meelestatud. Niisiis tuli teha teatrit ja korraldada miskisugune "uurimine".

Riigiarhiivi fondis ERA.R-64 leiduvate dokumentide põhjal nähtub, et SD korraldatud juurdlused on olnud lakoonilised. Näiteks Isai Dubrovkini puhul on kirjas tema kohta käivad isikuandmed (sünd, elukoht, haridus, rahvus). Vahistamise põhjuseks on "juudi rahvusest päritolemine" ja "keeruka" juurdluse tulemusena on selgunud, et "Issai Eveli pg Dubrovkin on rahvuselt juut".

Järgmisel leheküljel on Isai Dubrovkini tunnistus 4. septembrist 1941: "Võtan õigeks, et olen rahvuselt juut. Komparteisse ega selle kandidaatide sekka pole kuulunud. Poliitilisest tegevusest pole osa võtnud. Mina ei ole olnud hävituspataljoni liige ega sarki [SARK - Siseasjade Rahvakomissariaat (rohkem tuntud pahaendeliste tähtede NKVD kaudu), minu märkus] teenistuses. 21. augustil 1941 mobiliseeriti mind ja järgmisel ööl viidi laeva. Pääsesin laevalt Prangli saarele ja sealt pääle Vene sõjavägede lahkumisest toodi mind Tallinna. Muud lisada pole. Etteloetud. " (vt ERA.R-64.4.164)

Venna Markuse käsi ei käinud paremini. Süüdistatava kohta on niisamuti kogutud andmeid, süüdivuseks on märgitud "Eesti rahva äraandmine" ja selle, kindlasti pikaleveninud juurdluse tulemusena, on selgunud, et "Dubrovkin on juut". Seletuskirjas märgib Markus Dubrovkin, et on elukutselt muusekant (mida ka mu onu kinnitab, et oli), ja et ta pole kommunistliku partei liige (vt ERA.R-64.4.179).

Mõlema juudi puhul on veel kolmas leht määrusena, kus on kirjas, et "arvestades praegust erakorralist aega, mil tema kui juudi wabaduses wiibimine ühiskonnale ohtlik on, seepärast määrasin Dubrovkini võtta vahi alla ja paigutada Tallinna Keskvanglasse".

Evel Dubrovkin arreteeritakse 9. oktoobril 1941 "kahtlustatuna kommunistlikust tegevusest osavõtmisest". Feige, Selde ja Libe-Gene arreteeritakse 11. oktoobril 1941, kelle puhul on niisamuti kahtlus kommunistlikust tegevusest osavõtmises (vt ERA.R-64.4.165, ERA.R-64.4.169-171).

Raamatus "Haakristi teenrid" (1962) leidub nimekiri pealkirjaga "Ex kuni 6.10.1941" ning leheküljelt 84 leiab sealt nii Issai kui ka Markuse nimed.

Ei ole põhjust arvata, et ka Evel, Feige, Selde ja Libe-Gene ellu jäid, sest 1942. aastal kuulutati siinsed alad "judenfreiks".

Küll aga on siin üks väga tähtis moment. Nimelt pani hoolikas lugeja kindlasti tähele, et ma ei ole vahepeal Abramit maininud. Ja tõepoolest: ta on maetud 1994. aastal Tallinnasse Rahumäele, poeg Donald 1991. aastal Metsakalmistule. Tean, et Abrami abikaasa nimi oli Anette-Vilhemine (Villemi tütar) Lebo (ka Leebo) (s. 14.09.1905). Abrami elukoht 1934. aastal oli Waldeki tn 73, kas tema kodu asus Nõmmel ka Nõukogude ajal ja mismoodi ta juudivastased pogrommid üle elas, ei tea.

On plaan lähiajal Eesti Juudi Muuseumi külastada ja sealt küsida. Aga ehk keegi nõmmelane tunneb Dubrovkini nime ära ja oskab üht-teist rääkida?

Mina ise olen juutidega seotud üsna kaudselt ainult. Minu vanavanaema Luule Tammeorg-i esimene elukaaslane oli Markus Dubrovkin.

Juutide kohta on pildid saadaval Eesti Riigiarhiivis, kust saab laenutada nende Nanseni passe. Olen neist küll mahapildistused teinud, aga kui ma õigesti mäletan, siis andsin allkirja, et kasutan digikoopiad ainult isiklikuks otstarbeks, mida vist avalikku foorumisse ülesriputamine ei ole. Lisaks sellele meenub, et Markuse pildi oli keegi kuri inimene endale võtnud või on too mõnel muul põhjusel kaduma läinud. Aga onul olevat Markuse pilt olemas ja kui Eesti Juudi Muuseumil teda pole, siis eks teen neile kah ühe koopia.

Loodan, et keegi teab Dubrovkinite kohta midagi kaasa rääkida, eriti Anette, Abrami või Donaldi kohta.
Viimati muutis Harri.Värs, Kolmapäev 07. Detsember 2011, 05:21:12, muudetud 4 korda kokku.
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Perekond Dubrovkin

Postitus Postitas Harri.Värs »

Ehk keegi tunneb ära nood muusikud:
http://nero.net.ee/geno/Dubrovkin/pilt0.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nero.net.ee/geno/Dubrovkin/pilt1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Fotod on pärit Tõnu Värs'i ja Luule Tammeorg'i fotokogust.

Pildid on päevinäinud ja skanneeritud resolutsiooniga 600 DPI ning vähemasti minu brauseriga kuvab neid halvasti, aga kui nad arvutisse laadida, siis kaovad need "mullid" ära.

pilt0 vasakult neljas ja pilt1 paremalt esimene on Markus Dubrovkin Eveli pg (s. 1903).

pilt1 on paremalt teisel ja viiendal mingi rinnamärk, kas on ehk tegu riikliku autasuga?

// parandus, 28.03.2011:
otofoto kirjutas:Klaveril Raimond Valgre.
http://issuu.com/tea-raamat/docs/tea_tu ... atu_valgre

LK 38-40
Viitest selgub, et lisaks Valgrele on piltidel ka Artur Ranne.
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Vasta

Mine “Juudid”