Glumbotzky

Juudid Eestis
Vasta
Eilish
Postitusi: 381
Liitunud: Neljapäev 20. Juuli 2006, 17:23:07
Asukoht: Kärdla
Kontakt:
Status: Eemal

Glumbotzky

Postitus Postitas Eilish »

Hakkan väga kahtlustama, et minu esivanemad, Tartus elanud Glumbotzkyd olid ka juudid. Vanaema ütleb, et nad olid poolakad, aga ega üks välista teist. Nimi on väga juudilik. Kui keegi neist midagi teaks, oleksin väga tänulik.

Pia Paris
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Glumbotzky

Postitus Postitas Assar »

AIS annab neli vastet

1. Akte in Appellationssachen des Meschtschanins Glumbotzky wider den Konditor Felschau und vogteigerichtliches Urteil in Sachen wider Ersteren in puncto injuriarum verbalium Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.995.1.15054 09.03.1853-27.08.1854 -
2 Akte in Nachlassachen der Anna Kriffrow, geb Glumbotzky Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.995.1.13727 19.03.1880-16.01.1884 -
3 Akte in Sachen des Iwan Glumbotzky wider die vogteigerichtliche Resolution wegen Bewilligung mit Bau- und Brennholz zu handeln Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.995.1.10559 01.03.1849-15.02.1851 -
4 Danilow, Philemon, Tschinownick, wider den Meschtschanin Iwan Glumbotzky, in puncto injuriar

Kuju "Glumbotzki" annab veel 5 vastet:

1. Felschau, Heinrich Wilhelm, Conditor, wider den Meschtschanin Iwan Glumbotzki, in puncto injuriar Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.996.3.267 20.03.1852-16.02.1853 -
2 Glumbotzki, Iwan, wider den Podrätschick Nicolai Nikitin, in puncto debiti Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.996.3.351 20.12.1851-17.01.1852 -
3 Tennisson, Carl Gustav, Kaufmann, wider Natalia Glumbotzki, in puncto debiti et con. et reconvent Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.996.3.1574 18.03.1854-09.12.1854 -
4 Tennisson, Carl Gustav, Kaufmann, wider den Meschtschanin Iwan Glumbotzki, in puncto debiti Arhivaal Ajalooarhiiv EAA.996.3.1577 16.12.1854-14.04.1855 -
5 Umblia, Friedrich, wider den Meschtschanin Iwan Glumbotzki, in puncto debiti

Peamiselt on kõik kohtuasjad. Tiitlina on tihti kasutatud "Meschtschanin" ehk see võiks viidata linnakodaniku staatusele, mis võiks kahtluse alla seada juudiks olemise. Vähemalt pidi see juut siis luterlane olema.

Äkki oli natuke abi
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Eilish
Postitusi: 381
Liitunud: Neljapäev 20. Juuli 2006, 17:23:07
Asukoht: Kärdla
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Glumbotzky

Postitus Postitas Eilish »

Suur tänu vastuse eest!
No vähemalt 2 sajandit on Glumbotzkyd/Glumbotzkid tõesti linnakodanikud olnud. Lihtsalt see nimi võiks viidata juudi päritolule, aga nii palju, kui olen oma esivanemat pildil näinud, ei ole ta eriti juudi moodi. Võimalik, et mingi seos juutidega on, aga võimalik tõesti, et juba 19. sajandil nad end niimoodi ei määratlenud. Leidsin nad ka Tartu linna hingeloenditest üles. Nüüd pean vaatama, kas Teie antud lingi Glumbotzkyd on need samad, kelle leidsin hingeloenditest.
Aga jah, see on niisugune vähene info, mida olen vaikselt katsunud kokku korjata. Tänaseni ei tea ma Eestis olevat ühtegi sellenimelist, aga võin eksida ka.

Parimate soovidega

Pia Paris
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Glumbotzky

Postitus Postitas Assar »

Selle juudi versiooni kinnituseks leidsin jällegi ühe sugupuu netist, mis sisaldab ühte Rachel Glumbotskit

Ja veel mingid Jewish Colonial Trust Ltd. aktsionäride nimekirjad, kus saab näiteks elukoha linna teada.
siin ja siin

Olgu nad siis sama suguvõsa või mitte, juudid, poolakad või kes iganes teisest rahvusest. Kui nad ikka sugulased on või mingit muud moodi huvitavad inimesed, siis kas see ongi nii oluline. Üht või teistmoodi isiklik side maksab, ma arvan!

:)
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
mr0803
Postitusi: 2
Liitunud: Esmaspäev 11. Oktoober 2010, 16:20:10
Status: Eemal

Re: Glumbotzky

Postitus Postitas mr0803 »

Tiitlina on tihti kasutatud "Meschtschanin" ehk see võiks viidata linnakodaniku staatusele, mis võiks kahtluse alla seada juudiks olemise. Vähemalt pidi see juut siis luterlane olema.
See informatsioon ei ole õige. Enamus Eesti juute on märgitud just selle tiitliga. Parimat, Mark Rõbak
PS Lisaks veel, et Iwan kindlasti ei ole juudi nimi, Anna puhul see on küll võimalik, aga mainitud juhul ma seda ei usu.
Eilish
Postitusi: 381
Liitunud: Neljapäev 20. Juuli 2006, 17:23:07
Asukoht: Kärdla
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Glumbotzky

Postitus Postitas Eilish »

Tere veelkord. Kaevasin veel natuke netis.
Leidsin üht-teist huvitavat. Nimelt raamatu "Juudi perekonnanimed ja nende päritolu". Sealt leidsin nime GLUMBOTZKI: http://books.google.ee/books?id=_dQP4nH ... ki&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;
See viitab aga Glombockile ja Glembockile. Avastasin aga, et nimi Glombowski (mis kõlaliselt veel sarnasem), on sama tähendusega ning sellel seos Poolaga. Huvitav on see, et vanaema on alati mu esivanemaid Glumbotzkeid nimetanud Glumbowskiteks. Linna hingeloendites olid nad aga Glumbotzky nime all. Samuti on vanaema alati rääkinud, et nad on Poola päritolu (mis ei välista juutlust). Nii et ilmselt võiks Glumbozkeid ka Glombowsky/Glombowski/Glombovski/Glombovsky nimega seostada. Nende nimede kohta leiab Google vasteid küll. Ikka tundub, et tegu juudi päritoluga. Aga kus ja kuidas nad Eestisse tulid, see on minu jaoks senini mõistatus. Või üldse, mis neist on läbi aja saanud - tean ju vaid selle haru ajalugu, mis minuni viib. Nii et kui keegi leiab midagi veel, olen ilmatuma tänulik.

Parimate soovidega

Pia :)
Vasta

Mine “Juudid”