palun abi lugemisel

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
rita
Status: Eemal

palun abi lugemisel

Postitus Postitas rita »

Väljend esineb nii personaalraamatus, kui surmameetrikas. Ei saa üldse aru, mis sõnad on, rääkimata sellest mida need võiks tähistada.

http://www.eha.ee/saaga/fondid.php?path ... 03&curr=51

rida 65 enne Johan Kuint (Kunt) nime. Ka surmameetrikas Johan Kuinti kandes on samasugune väljend tema nime taga.

Samal lehel Johan Kuint'i poeg Jakopi kannetes lugemisoskuse, usu ja teistesse personaalraamatutesse kandmise kohta - mis seal kirjas võiks olla?


Tänulikult,
Rita
rita
Status: Eemal

vabandust, tuli vale link

Postitus Postitas rita »

mlauri
Postitusi: 321
Liitunud: Laupäev 23. Juuli 2005, 18:32:07
Status: Eemal

Postitus Postitas mlauri »

peaks olema "der Knecht in Matsine" ehk siis sulane Matsine's
rita
Status: Eemal

ikka segane

Postitus Postitas rita »

Valguta valla hingeregistris esineb nimi Matsine küll, kelle hulgas ka üks Juhhan, samas ei nimetata teda seal sulaseks, vaid võrdselt teiste Matsine nimeliste meestega. Sünniaastad on samad 1775. Eeldusel, et tegemist on sama isikuga samas ei saa ma aru, mida võiks tähendada selles hingeregistris Juhhani all nimetatud naised (An, Ewa, Liso, An, Liso) - tema omad ja osad lapsed? Eelmisest viitest on aga näha, et tal peaks olema hoopis naine Sohvi, kellega hulk lapsi, mida seal Matsine Juhhani all pole. See viide on siis:
http://www.eha.ee/saaga/fondid.php?path ... 99&curr=18

Sama Juhani kohta käiv kanne surmameetrikas on siin
http://www.eha.ee/saaga/fondid.php?path ... 93&curr=68
Seal on ka viide Matsine, kuid selle ees veel üks sõna, millest aru ei saa..
mlauri
Postitusi: 321
Liitunud: Laupäev 23. Juuli 2005, 18:32:07
Status: Eemal

Postitus Postitas mlauri »

Ma pakuksin välja nii, et hingeregister (1810-18):
Matsine Juhhan K (knecht ehk siis ikkagi sulane; eespool on Matsine Jakkopi juures parandatud W (wirth ehk peremees) L-iks (ehk lostreiberiks) ja siis K-ks)
2ter Weib (ehk siis 2.naine) An; abiellunud 1811 Juuli; surn 1814 oct; Lalli Reinu tütar (vt lk 25)
tütred Ewa (sünd 1812), Liso (sünd 1814), An (leeritatud 1807 ja abiellunud koolmeister Andresega; vt lk 45)
3ter weib (3.naine) Liso abiel.1815 mais; Pirako Jaani t.Liso; vt lk 43

Nüüd tuleks vaadata vahepealseid hingeregistreid ja personaalraamatuid, kuid ma arvan, et võib vabalt välja tulla, et see, mis on 1840-71.a personaalraamatus ehk siis Juhan võib olla veel kord abiellunud (Sohviga 1828.a. Lelli või Letti Jaani t) ja sealt abielust (või Liisuga) on siis võib-olla pärit tema II.poeg Johan ja III.poeg Mihkel.

Jäi enne lisamata, et 1840.-71.a personaalraamatus on Juhani järel lisaks abiellumise ajale Sohwiga kirjas, et eelmises personaalraamatus on ta kirjas lk 109 ja ta on leeris käinud Randen'is; edasised kuupäevad viitavad armulaual käimisele (kenasti 2 korda aastas) ning lõpuks siis surm.

Surmakirjes on öeldud, et tegemist on Lostreiber in Matsine ehk siis vabadikuga / sisuliselt siis maata mehega, kes enam ise vanaduse tõttu sulasena teenida ei jõudnud/
rita
Status: Eemal

Tänan!!

Postitus Postitas rita »

Tänan väga!! Asi palju selgem. Mulle tundus küll uskumatu, et nii palju naisi võib olla, aga muidugi miks mitte, kui eelmine sureb siis oli ju tollal alati uus kohe võetud. Kahjuks Saagas vahepealset perioodi ei ole, kas võib olla, et need on tegelikult siiski olemas?

Tegelikult küsiks kohe otsa veel, et mis on seal Johani surma põhjuseks?

Tänud veel!

Rita
mlauri
Postitusi: 321
Liitunud: Laupäev 23. Juuli 2005, 18:32:07
Status: Eemal

Postitus Postitas mlauri »

Ma pole küll saksa keeles tugev, kuid see võib olla Fieber - ehk siis palavik. Ilmselt siis mingi haigus, millega kaasneb väga kõrge ja võimalik, et pikaajaline, palavik. Aga ega need kirjapanijad ju arstid olnud.
rita
Postitusi: 8
Liitunud: Esmaspäev 06. Märts 2006, 12:18:03
Status: Eemal

kas võib olla nii

Postitus Postitas rita »

Samas raamatus, kus on kirje Matsine Johani kohta
http://www.eha.ee/saaga/fondid.php?path ... 99&curr=18

on pisut edasi ka kirje Simmo Matsi Jani p Juhhani kohta
http://www.eha.ee/saaga/fondid.php?path ... 99&curr=35
Seal viimases on lisatud kõrvale väiksemalt Matsine J. K. Selles kirjes olevad lapsed esinevad tal ka hiljem personaalraamatute kirjetes.

Kas võiks seega sellest järeldada, et tegemist on sama isikuga, kes läks hiljem Matsine tallu sulaseks ja Simmo Juhhani kirje all võiks olla tema esimene naine?

Aga seoses nende naiste-lastega, ma ei taba seda loogikat mille alusel nad võiksid olla kirjeldatud, kui esimese naise all olevatest lastest viimased sündisid siis kui ta oleks pidanud juba abiellus olema teise naise An'iga (1811) ja kolmanda naise Liso'ga (1814). Kusjuures nende all on kirjas lapsed, keda esimese naise Ebbo all pole, suhteliselt samal ajal sündinutena. Ja teise naise An'i all olev kolmas tütar An ei saa ju kuidagi olla leeritatud 1807, kui tema vanemad oleksid alles 1811 abiellunud?? Samas ma olen üsna kindel ikkagi, et tegu on sama mehega, kuna Simmo Juhhani kirje all olev 1809 sündinud Juhhani enesega seotud paljudes kirjetes (tema laste sünnimeetrika kirjetes nt) on kirjas, et tegemist on Matsine Johani pojaga. Milles võib asi olla?

veelkord tänudega,
Rita
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”