Segadus sünniga.

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
Vallokas
Postitusi: 86
Liitunud: Laupäev 22. September 2007, 01:32:09
Status: Eemal

Segadus sünniga.

Postitus Postitas Vallokas »

Vaatan ja loen, aga mitte aru ei saa.
Haljala kihelkonnas Personaalraamtus EAA.1224.1.240; 1885-1904 kaader 309 on kirjas Rein Onk, kes oleks nagu sündinud 1864 aastal ja abielus Leena Willemina Lankei´ga alates 1890 aastast.

Link sinna http://www.ra.ee/dgs/browser.php?web=dg ... 2fd39e7c13

Püüdsin leida ka Reinu sündi. Leidsin Haljala kihelkonna Sünnimeetrikas EAA.1224.1.224; 23.05.1854-21.04.1868 kaader 230 aga ainukese sellel aastal sündinud Reinu. Vanemad isegi eesnime poolest samad: Mihkli Toomas ja Mari. Ainult perekonnanimi vale: Lankei. Vajalik aga Onk. Püüdsin leida lähiaastatel Rein Onk´a sündi. Pole sellist.

Link sinna
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?web=dg ... e14c38b37e

Kas saab kuidagi olla võimalik, et tegu on siiski õige Reinu sünniga? Ja kui, siis miks ta seal Lankei nimega on? Pole ju võimalik, et juba sünni juures teati, et ta abiellub kunagi Lankei perekonna esindajaga ja pandi kohe siis see nimi sinna kirja.

Ette tänades,

Vallo Mikker
anu.mullari
Postitusi: 62
Liitunud: Reede 07. Oktoober 2005, 14:01:10
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Segadus sünniga.

Postitus Postitas anu.mullari »

Hei,

Seda ei saa küll väita ilma täiendavate tõenditeta.
Selguse saamiseks uuri seda perekonda lähemalt ehk kusagilt saad viite, kuidas Reinu sünnikannet leida võiks.

tervitades,
Anu
Vallokas
Postitusi: 86
Liitunud: Laupäev 22. September 2007, 01:32:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Vallokas »

Asi just selles nagu ongi, et ei oska kusagilt mujalt seda Reinu leida. Personaalraamatutes on ta olemas, abiellunud on, aga sündinud ei ole. Kui vaadata Personaalraamatust sünnikuupäeva, siis see isegi peaaegu klapib Sünnimeetrikas olevaga (mitte siiski 100%).
Kust saaksin veel otsida? Millistest allikates veel võiksin saada selles osas selgust?
Riina.Kallas
Postitusi: 925
Liitunud: Reede 07. Aprill 2006, 19:03:04
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Postitus Postitas Riina.Kallas »

Ma üritaksin vaderite abil olukorda selgust tuua. Äkki on mõned neist Onk'ide lähisugulased (N: lapsele tädi v. onu).
Vaatasin ka neid kandeid ja usun, et pigem pandi perenimega sünnikandes "puusse", kui et tegu on teise isikuga. Lankei'de lehel person.rmt.'s pole ainsatki Toomast (ja veel Mihkle Toomast) ega Mari.
Terv.Riina
Vallokas
Postitusi: 86
Liitunud: Laupäev 22. September 2007, 01:32:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Vallokas »

Sama asja vaatasin minagi, et Lankei peres selliseid inimesi ei ole. Sellest tegelikult hakkasingi oletama, et ehk on siiski tegu sama isikuga.

Aga tänud igatahes, püüan siiski asja veel uurida ja asjas selgust tuua.
ainopaul
Postitusi: 57
Liitunud: Laupäev 13. Mai 2006, 17:08:05
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas ainopaul »

Tere!
Tegelikult on ju Reinu vanemad õiged MIHKLE TOOMAS ja MARI va. perenimi. needki sarnased ONK- LONKEI
Terv Anne Räpp
Uku.Velbri
Postitusi: 1105
Liitunud: Laupäev 15. September 2007, 17:43:09
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.
Status: Eemal

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Tundub, et ürikutes kaevandamine viib otsijad sarnaste loogikateni. Ka mina uurisin võimaliku Toomas Lankei olemasolu.
Nimede paneku ajal sellist inimest ei tuvastanud:
Digisisu EAA.1864.2.VIII-128:202 , samuti mitte 1850 revisjonis:
Digisisu EAA.1864.2.IX-94:409 . Tomas Onk on 1850 kirjas talus nr 53 sulasena:Digisisu EAA.1864.2.IX-94:430 ja 1858-l aastal : Digisisu EAA.1864.2.X-197:455 . Toomas Lankei'd ei leidnud sealtki. Käi need algusest lõpuni läbi, järsku kuskil veel sama nime.

PS. Nimedega eksimine poleks ka mingi ainujuhtum. Minu puus pani õpetaja raamatusse kirja An Tanboom + Jakob Tammel. Kui ma hulga järeltulijaid leidnud juba olin, tuli välja, et Jakob sai küll naiseks Anni, kuid mind mitte eriti huvitava sellise. An Tanboom oli saanud hoopis oma sugulase, Jakob Tanboomi, teiseks pooleks :wink: .
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.
______________________________
Exitus opes excusare potest,
dum sit aliquid ad finem excusandum.
Vallokas
Postitusi: 86
Liitunud: Laupäev 22. September 2007, 01:32:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Vallokas »

Suurimad tänud tõesti!
Igatahes julgen nüüd siiski selle Reinu oma sugupuusse lisada ja ka sünnikandeks just eeltoodu panna. Vähemalt ei ole ma siiski ainus, kes arvab selle õige olevat :D
Vello
Postitusi: 460
Liitunud: Kolmapäev 21. Detsember 2005, 19:35:12
Status: Eemal

Postitus Postitas Vello »

Siin tekkib küsimus andmete õigsuses. Olen kohanud kirikuraamatutes paari juhust kus perenimi on valesti kirjutatud. Pealegi kuigi ametlikult pandi küll perekonnanimed siis nii mõneski kohas olid veel aastaid kirikuraamatutes kasutusel nimed ilma perekonnanimeta. Tundub siiski et on tegemist ikkagi ühe ja sama isikuga. Kui õigesti välja loen siis sünnimeetrikas on sünniaeg 28 märts. Samas leerilaste nimekirjas Digisisu EAA.1224.1.69:62 on sünnikuu number raskesti arusaadav, heal juhul loeb sealt välja nii 2 kui ka 3. Miks aga sünnimeetrikas on vale nimi tuleks uurida lähemalt tausta. Ega need pered ei elanud ühes talus?
Uku.Velbri
Postitusi: 1105
Liitunud: Laupäev 15. September 2007, 17:43:09
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.
Status: Eemal

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Vallokas kirjutas:Suurimad tänud tõesti!
Igatahes julgen nüüd siiski selle Reinu oma sugupuusse lisada ja ka sünnikandeks just eeltoodu panna. Vähemalt ei ole ma siiski ainus, kes arvab selle õige olevat :D
Pane ta siiski selliste rasvaste küsimärkide vahele ja käi need võimalikule tõele viitavad raamatud süvendatult läbi. Kui hiljem selgub, et kodanik siiski vale, kuid Sinul talle juba hunnik järelpõlvi välja sõelutud, siis on pettumus suur :wink: . Meie võime Sulle küll sõbralikku nõu anda, aga kuna tegu pole enda puuga, siis asjaolude tundmatuses võib pisike mõistmisviga paha nõu tuua :roll: .
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.
______________________________
Exitus opes excusare potest,
dum sit aliquid ad finem excusandum.
Vallokas
Postitusi: 86
Liitunud: Laupäev 22. September 2007, 01:32:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Vallokas »

Eks sellega peab nagunii arvestama, et asi võib ka vale olla. Nii kauge aja tagant uurides, kus paremaid allikaid ei ole, polegi vist võimalik midagi päris 100% kindlalt väita. Oli mul üks teinegi juhus, kus pikalt nägin vaeva ja olin praktiliselt täitsa kindel, et tegu on ühe esivanema lastega. Kõik oli pea täiesti selge. Ja siis avastasin ikkagi, et tegu hoopis kahe ühes talus elanud Mardi järeltulijatega. Nendel kahel Mardil pole aga kusagilt ühist esivanemat näha. Muidugi jah, siis ei olnud veel perenimesid pandud.
Samas ega muus osas vist polegi põhjust muretsemiseks, kui ainult see sünnikanne. Hiljem on ju selgelt tegu Rein Onk´aga (Personaalraamtud jne.), olgu tema sünd siis millal iganes ja kus iganes kirja pandud. Seega tema järglased on ju nagunii olemas. Kahtlus jääb ainult õige sünnikande osas.
Selline minu arvamus.
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”