Keerd Tondisaarelt

Vasta
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Keerd Tondisaarelt

Postitus Postitas Kalmerm » Neljapäev 27. September 2007, 16:57:09

Võrtsjärve ümber on tuntud selline rahvpärimus.
Tarvastu Järveküla kottal om Võrtsjärven üits saar. (Tarvastu mõisal kuulunud Tondisaar, ka Võnnsaar Mullikasaar, Järveküla saar Mõisnikud kutsusid seda Roosisaareks -Roseninsel) Selle saare pääl ollu ennemuiste väike saun, kos va Kiird (Keerd Ants) (rahvajutu järgi Valguta mõisa järvevaht ?) oma naesega (Liisuga) elanu. Pal´t kategese sääl ja kaits last ol´l. Sii va Kiird ollu Vanatondiga suur sõber, käenu üüseti kateksi kalu püüdman ja tennu kiksugu põrguteo ärä. Ütekõrra tullu neil aga kalade jaotamise man tülü ja nakanu sääl rüselema: tõine tahtan ikki tõist ja tõine tõist ala aada ja kõvemb olla. Viimate nakanu Vanatont võitu saama. Nüüd kuulu Kiird, et üits ütelnu: „Kiird oia kuu poole!“ Kiird oidan sõs kuu poole ja saanu Vanatondist jagu.
Sestsaadik nakanu Vanatont Kiirdu pelgämä, aga tema naese vastu tundan uvi. Ega kõrd ku nüüd Vanatont viil sinna tullu kaenu ta enne akna taga, sõs küsinu iki enne naese käest: „Kas Kiird kodun on ?“
Ku naene ütelnu kodun ollev, sõs pannu tont ku tuhk minema. Ku aga Kiirdu kodun ei ole ollu, sõs tullu ta üten suure hulga tõiste tontega sissi ja nakanu tõene naesega tantsu vihtma, ulama ja sellega petsikut pidämä. (Siis võtnud vanapaganad üksteise sabast kinni, läinud tuppa ja ise laulnud: "Peremees käskis tilpi teha).
-------
Kas see Kiird Hans kes Tondisaarel elas võis olla 1850. aastal Rannus sündinud Hans Keerd, kes võttis 1877. aastal naiseks seitse aastat noorema Libuski (Libuse) Liisu. Neil oli kaks poega, kui nad 1882. aastal Rannust teadmata kuhu lahkusid. (Tarvastus sellist perekonnanime ei tunta).

fred.puss
Postitusi: 352
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 18:09:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas fred.puss » Esmaspäev 01. Oktoober 2007, 23:53:10

Ei tea küll Hans Keerdi ametit. Tema järeltulijate andmed on aga olemas. Muistend on huvitav, peaks püüdma uurida. Hansu poeg elas 95-aastaseks ja suri USAs, küsin tema järeltulijatelt, kas nemad sellisest mustendist midagi teavad. Miks see muidu huvi pakub?
Fred Puss
Juhataja
Eesti Isikuloo Keskus
http://www.isik.ee

Palun erasõnumeid mitte saata - saatke e-kiri fred@isik.ee

Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm » Neljapäev 04. Oktoober 2007, 13:43:10

fred.puss kirjutas:Ei tea küll Hans Keerdi ametit. Tema järeltulijate andmed on aga olemas. Muistend on huvitav, peaks püüdma uurida. Hansu poeg elas 95-aastaseks ja suri USAs, küsin tema järeltulijatelt, kas nemad sellisest mustendist midagi teavad. Miks see muidu huvi pakub?
Minu esivanemaid on kõige rohkem ja kõige kauem elanud Tarvastu ja Rannu kihelkonnas, sellest ka huvi Võrtsjärve keskel toimunu vastu.

Vasta

Mine “Rannu kihelkond”