Tähelepanek Eestis represseeritute nimekirjas

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
piret.
Postitusi: 25
Liitunud: Neljapäev 18. November 2010, 10:38:11
Status: Eemal

Tähelepanek Eestis represseeritute nimekirjas

Postitus Postitas piret. »

Tere!
Okupatsiooni Muuseumi koduleheküljel on pikad nimekirjad Eestis represseeritute kohta sh.
BRJUNIN, Pjotr, Jevgeni ka Brünin, Pert, venelane, 1898 Peterburi kub, teenistuja, arr. Narva, Kreenholmi 34-17, erin. 12.03.42 §58-13, 10a.; Sverdlovski obl. Sosva; Tomski obl. Vasjugani raj. Jeršovka, akteeritud ja vab. laagrist, surn. asum. 10.04.44. Valgekaartlane. [7354E, 332M]
Brjunina, Maria, Nikolai, abikaasa, ka Brünina, venelane, 1900 Peterburi, keskh., koduperenaine; Jeršovka k., surn. asum. 11.06.42. [332M; PV]
Brjunina, Jelena, Pjotr, tütar, ka Brünina, venelane, 1923 Narva. Õpilane.; Jeršovka k., surn. asum. 22.05.42. [332M; PV]
Brjunina, Jevgenia, Pjotr, tütar, ka Brünina, venelane, 1924 Narva. Õpilane.; Jeršovka k., surn. asum. 27.05.42. [332M; PV]
Brjunin, Vladimir, Pjotr, poeg, ka Brünin, venelane, 1928 Narva. Õpilane.; Jeršovka k., surn. asum. 19.05.42. [332M; PV]
Panova, Olga, Matvei, abikaasa ema, venelane, 1871, keskh.; Jeršovka k., surn. asum. [332M]

Mind paneb imestama, et antud loetelus on kaks nime: Olga Panova ja Pjotr Brunin, kes jõudsid 50-ndate I poolel siberist Eestisse tagasi. Kusjuures, kes Pjotr Brjunin, kes naases Altai Kraist 1953.a., suri alles 1982 Narva linnas. Olga Panova on 50-ndate keskel maetud Raadi kalmistule, Tartus. Ma ei ole küll ajaloolane, aga leidsin info nende naasemise kohta Eesti arhiividest kerge vaevaga ning tahaks loota, et sellised eksitused on pigem erandid. Samas ei tahaks, ka ülejäänud isikute surma kuupäevasid eriti tõsiselt võtta, kuid nende naasemise kohta ei ole seni ühtegi märget õnnestunud leida...
Tiia K
Postitusi: 11
Liitunud: Neljapäev 19. Veebruar 2009, 09:54:02
Status: Eemal

Re: Tähelepanek Eestis represseeritute nimekirjas

Postitus Postitas Tiia K »

Mul on sama näide olemas ühe sugulase kohta. Tema eluajal ei puutunud aga kahjuks nende nimekirjadega kokku.
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Tähelepanek Eestis represseeritute nimekirjas

Postitus Postitas Harri.Värs »

okupatsioon.ee lehekülje kasutamise puhul tuleb silmas pidada, et tegemist ei ole reaalajas uueneva andmebaasiga. Kõige täpsem (niivõrd-kuivõrd "täpne" muidugi) info trükises (sh veebis) pärineb 2007. aastast, kui Memento andis välja 7. köite represseeritutest (raamatud on leitavad siit: http://www.memento.ee/?op=5&id=35" onclick="window.open(this.href);return false;, märkus: mõnede brauserite puhul võib pdf faili laadimine takerduda, kasutada "file -> save as").

Andmete haldamisega (ja nende trükiste koostamisega) tegeleb Eesti Represseeritute Registri Büroo. Kontakti saab nendega errb [ät] hot.ee (spam-bottide kaitseks niisugune kirjapilt), võimalik et ka telefoni teel: +372 6450974, ja võib-olla ka kohale minnes, veel möödunud aastal oli aadressiks Tallinn, Endla tänav 4 (6. korrus), helistada Memento uksekella.

Nimesid on aastate jooksul kokku loendatud kümneid tuhandeid, nt R7 on üles tähendatud 87 035 isikut. Eks andmeid iga nime kohta uuritakse jõudumööda, aga nagu isegi aru saate, on see kolossaalne töö.

Ma ei tea, kuivõrd poliitika tegemine siin foorumis lubatud on, aga minu meelest on tõsine probleem, et mul õnnestus gümnaasium lõpetada nõnda, et mu ajalooõpetajadest keegi ei pööranud tähelepanu põlvnemise uurimisele. Olen kuulnud, et nt Tln 32. Keskkoolis on genealoogia vist koguni 35-tunnine (s.o 1 kursus) valikaine, Saaremaa Ühisgümnaasiumis on aastaid tehtud uurimistöid, millest mõned on isikuloo uurimused. Selleks ei ole ju vaja kirikuraamatuid veebi üles riputada, et kirja panna see, mida vanavanemad mäletavad või keda nad fotodelt ära tunnevad – ja inimesi, keda ära tunda on ju küll ja veel: http://isik.ee/foorum/viewforum.php?f=173" onclick="window.open(this.href);return false;.

Kuigi olen resoluutsel seisukohal, et sugupuu uurimist ei tohiks mitte mingil juhul kohustuslikuks teha, siis sellest rääkida võiks ju ometigi ikka, eriti Tallinna inimestele (mul, erinevalt hiidlastest või võrokatest, on tarvis ainult trolli peale istuda ning mõne peatuse järel saangi juba arhiivis dokumente sirvida). Tõenäoliselt enam paremat meetodit, kuidas lähiajalugu (talurahvarahutused, priinime saamine, talude vabaks ostmine, venestamine, 1905. aasta revolutsioon, Vabadussõda, küüditamised jne) selgeks teha, ei leidu. Aga miks siis selline võimalus kasutamata on jäetud? Arvatavasti siin peitubki vastus, miks kohtab okupatsioon.ee lehel andmeid (ja mis sest, et need on 2001. aasta seisuga, EV iseseisvuse taastamine kuulutati välja ju 1991), mis ei vasta tõele või siis kirjet "rohkem andmeid pole".
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Martin A
Postitusi: 10
Liitunud: Esmaspäev 23. August 2010, 11:34:08
Asukoht: Tallinn; Vigala
Status: Eemal

Re: Tähelepanek Eestis represseeritute nimekirjas

Postitus Postitas Martin A »

Memento nimekirjad (okupatsioon.ee on lihtsalt n.ö. ruumipakkuja, kus andmed ripuvad) koostatakse tavaliselt juurdlustoimikute või eriteadete jmt põhjal. Mis tähendab seda, et kui juurdlustoimikus on kirjas sünniaastaks või kohaks see, mis seal on - nii ka nimekirja läheb. Kui seal on kirjas, et isik on surnud, siis nii ka nimistusse läheb. Kuidas täpselt keegi kaugelt koju tagasi jõudis on ka mõnel juhul... noh, ütleme siis, et keeruline. Mõnel juhul võin huvipakkuva isiku kohta olulist ja huvitavat infot leida esmapilgul kellegi kolmanda persooni materjalide vahelt. Konkreetseid näiteid ei hakka tooma - pole vaja. Kui mõnest teisest kohast tuleb midagi muud välja - tuleb kordustrükis parandus. Parandused-täiendused viimati Memento 8/1 vist. Ei ole kõiki raamatuid ka Memento lehel üleval veel (kus need .pdf kujul on nüüdseks lisatud)

Siingi näha, et inimesed loevad ei tea mida kirikuraamatutest välja.. Ega asi parem polnud, kui mitte riigikeelsed seltsimehed, meie sugulaste kohta andmeid kirja panid. Muuhulgas meie sugulasedki alati ei rääkinud nii nagu täpselt oli ja valisid seisukoha, mida ilmestab kõige paremini järgmine tsitaat:
"Teie esitate vale-andmeid Nõukogude uurijatele! Kas Teie lubate edaspidi tõtt rääkida?!"

Nii, et kannatust ja ärge arvake, et ERRB inimesed omast vabast tahtest ja ajast, tööd n.ö. jalgadega tegid ja teevad. Pigem küll müts maha ja kui võimalik, tehke/teeme kaastööd andmete täpsustamisel :)

Iga isiku taga on kirjas ka viide, millele info põhineb.

(Olles ise hiljuti ainult 2000+ andmebaasi isikukirjed ükshaaval läbi kontrollinud saan aru, kuivõrd raske ja tähelepanu nõudev töö see on - hea, et seda tehakse ja ajajooksul läheb asi ainult paremaks, seda kindlasti)
LauriKreen
Postitusi: 73
Liitunud: Kolmapäev 20. Jaanuar 2010, 08:29:01
Status: Eemal

Re: Tähelepanek Eestis represseeritute nimekirjas

Postitus Postitas LauriKreen »

Endiste okupatsioon.ee linkide kohta lugege siit:
https://www.isik.ee/foorum/viewtopic.php?f=171&t=12989
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”