Küüditamine

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Kas keegi teab, kui suur roll oli oma aegsetel külanõukogu esimeestel (kui oli) juuniküüditamise ajal.
vibu11
Postitusi: 208
Liitunud: Neljapäev 01. Veebruar 2007, 19:16:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas vibu11 »

Filmiinimesena soovitaks soojalt vaadata huvilistel filmi
1965 - "Niekas nenorejo mirti" (1967) Eesti keeles siis "Keegi ei tahtnud surra". Leedukate tehtud filmis mängib ka Bruno O´YA

Film interneti avarustest täiesti leitav. Räägib just sellest perioodist ja valikutest, millest küsisid. Ja räägib valusalt ning ausalt.

Nüüd aga teemasse.

Isiklikult arvan, et oma oma aegsetel külanõukogu esimeeste roll juuniküüditamise ajal oli sama suur (ei toetu faktidele, subjektiivne arvamus), kui tavaliste eestlaste represseerimine ja türanniseerimine (vägistamine, peksmine jne 1950ndatel) teiste eestlaste poolt Lõuna Eestis (toetun faktidele). Ehk siis- oleneb kohast ja inimesest. Ameti järgi ei saaks küllap teaduslikku üldistust teha...
Jaanis Valk
http://www.ahtofilm.com" onclick="window.open(this.href);return false;
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Tänan filmi eest, aga kahjuks ei valda seda keelt, nii et kasu pole, aga kas kuskil on olemas nimekiri inimestest, kes osalesid küüditamisel olles siis ise küüditajad.
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Harri.Värs »

kerli.h kirjutas:Tänan filmi eest, aga kahjuks ei valda seda keelt, nii et kasu pole, aga kas kuskil on olemas nimekiri inimestest, kes osalesid küüditamisel olles siis ise küüditajad.
Ei tea, et niisugust nimekirja leiduks (kuigi eks ajaloolastel on mingisugused mustandid oma arvutis olemas). Pealegi, kes seal peaks olema? Kas vedurijuht, kes küüditatavaid vedas on ka küüditaja?
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Uku.Velbri
Postitusi: 1105
Liitunud: Laupäev 15. September 2007, 17:43:09
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Kui küsida tohib, siis mida Sa selle nimekirjaga peale hakkaksid? Et läheks kättemaksma?
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.
______________________________
Exitus opes excusare potest,
dum sit aliquid ad finem excusandum.
anu.kannike
Postitusi: 9
Liitunud: Kolmapäev 12. November 2008, 15:53:11
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas anu.kannike »

Soovitan lugeda Andres Kahari küüditamisteemalist artiklit 25.03 Postimehes, seal on juttu ka kohaliku ja keskvõimu vahekorrast küüditamisel
Katsa
Postitusi: 3755
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Katsa »

Juuniküüditamises ei osalenud külanõukogude esimehi - juuniküüditamine toimus 1941. a., külanõukogud moodustati 1945. a.
Katrin H.
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Antud teema pakub huvi, kuna minu vana-vanaisa oli siis 1941a kuni Saksa okupatsiooni valla esimees, kes põgenes ära arvatavasti Venemaale,edasised andmed puuduvad, huvitab ka ,kas minu vana-vanaisa oli siis nn pahamees ja kättemaks pole mõtteski, aga aitäh artikli viite eest loen kindlasti läbi.
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Pean vabandust paluma eksin jah selle külanõukoguga, oli hoopis täitevkomitee esimees.
fedramay16
Postitusi: 25
Liitunud: Teisipäev 08. Aprill 2008, 19:47:04
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas fedramay16 »

Minu 3 vanaonu küüditati ka. Esimene vanaonu küüditati märtsis, seal arr. juures oli üks noor küla poiss (18), kelle kallal külamehed mõistsid omakohut. Sain toimikutest palju uut infot. Näiteks, et nendest üks sai 1938 aastal Hõberisti. Mille eest see antakse? Kõik mehed olid eelnevalt teeninud sõjaväes ja hiljem Kaitseliidus. Nendest kõige noorem oli seal kolm kuud, et harjutada laskesporti. Mees kelle käe läbi minu vanaonud küüditati hiilis ühel küla karjatee tänaval kleit selja ringi.
Viimati muutis fedramay16, Neljapäev 22. Aprill 2010, 19:07:04, muudetud 1 kord kokku.
Mardo Margumets
Postitusi: 694
Liitunud: Reede 26. August 2005, 00:01:08
Asukoht: Rapla
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Mardo Margumets »

Siin on üks hea artikkel Märtsiküüditamise korraldamise poole pealt.
http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=22142" onclick="window.open(this.href);return false;
Enamvähem sama juttu rääkis mulle ka üks teine inimene, kes seda lugu lugenud pole.
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Tänan, see artikkel oli tõesti väga huvitav.
Olen ka teinud arhiividesse päringuid, kuid kahjuks 1941a ja hilisema ajakohta, väidetavalt selle isiku kohta toimikuid ei ole.
fedramay16
Postitusi: 25
Liitunud: Teisipäev 08. Aprill 2008, 19:47:04
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas fedramay16 »

Minu tädimehe isa toimikut arhiivis pole, aga pidi olema prokuratuuris.
Katsa
Postitusi: 3755
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Katsa »

Juuniküüditamise kohta SIIN
Katrin H.
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Aga, kust kohast ma võiksin alustada otsinguid, et teada saada, kas on mingi toimik kuskil prokuratuutis
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Harri.Värs »

http://ais.ra.ee" onclick="window.open(this.href);return false; – sealt detailiotsing, pealkirja isiku nimi ja viitekoodi kirjuta ERAF (populaarsete nimede puhul on vähem vasteid võrreldes avalehe otsinguga).
Viimati muutis Harri.Värs, Neljapäev 22. Aprill 2010, 20:05:04, muudetud 1 kord kokku.
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
fedramay16
Postitusi: 25
Liitunud: Teisipäev 08. Aprill 2008, 19:47:04
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas fedramay16 »

Tädimehe isa kohta õeldi nii kohapeal minu emale, kui ta küsis, kas ikka toimikut pole. Minu tädimehe ja ta ema ja õdede toimikud on kohalikus arhiivis.
kerli.h
Postitusi: 35
Liitunud: Pühapäev 15. Märts 2009, 17:09:03
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas kerli.h »

Olen ais kaudu otsinud, aga ei leidnud midagi proovisin ka vene keelsete tähtedega.
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Küüditamine

Postitus Postitas Harri.Värs »

Eestis on küüditamisi uurinud Aigi Rahi-Tamm, kellega tasuks kontakteeruda aadressil: aigi.rahi-tamm@ut.ee või kui teda konkreetselt e-posti aadressilt kätte ei saa, siis tema telefoninumbrid on olemas telefoniraamatus: http://www.1182.ee/baas/eraa.cgi?nimi=A ... maakond=99" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.fl.ut.ee/206969" onclick="window.open(this.href);return false;
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”