perenimede Raik ja Raus tähendus

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
kerstik
Status: Eemal

perenimede Raik ja Raus tähendus

Postitus Postitas kerstik » Teisipäev 22. September 2009, 13:20:09

Hakkasin mõtlema oma esivanemate perenimede Raik ja Raus tähenduse üle. Mõlemad nimed on tulnud talu nimedest, vastavalt siis Raigo (Raiko) talu Väike-Maarja kihelkonnas ja Rausi talu Simuna kihelkonnas, mis olid sellenimelised juba 18. sajandi alguses. Minu kogemuse järgi on selle aja talu nimed tavaliselt kas omaniku nime, tema ameti (Kubja, Rätsepa) või mõne geograafilise detaili (Metsa, Põllu) järgi. Kes või mis on aga Raik ja Raus? Kas võib tegemist olla mõne vana isikunimega? Või on raik ja raus mingid murdesõnad?
Perenimesid Raik ja Raus on pandud ka teistes kihelkondades, kuid ma ei ole uurinud, kas ka need on pandud talude nimede järgi.

Assar
Kontakt:

Re: perenimede Raik ja Raus tähendus

Postitus Postitas Assar » Teisipäev 22. September 2009, 13:45:09

kerstik kirjutas:Hakkasin mõtlema oma esivanemate perenimede Raik ja Raus tähenduse üle. Mõlemad nimed on tulnud talu nimedest, vastavalt siis Raigo (Raiko) talu Väike-Maarja kihelkonnas ja Rausi talu Simuna kihelkonnas, mis olid sellenimelised juba 18. sajandi alguses. Minu kogemuse järgi on selle aja talu nimed tavaliselt kas omaniku nime, tema ameti (Kubja, Rätsepa) või mõne geograafilise detaili (Metsa, Põllu) järgi. Kes või mis on aga Raik ja Raus? Kas võib tegemist olla mõne vana isikunimega? Või on raik ja raus mingid murdesõnad?
Perenimesid Raik ja Raus on pandud ka teistes kihelkondades, kuid ma ei ole uurinud, kas ka need on pandud talude nimede järgi.
Tere Kersti!
Murdesõnastik on ka netis saadaval.
See annab sõnale RAIK vasteks vöö või sukapael. On toodud veel sarnased sõnad

RAUS vasteks on toodud raudus, aga siin võiks isegi enam tähelepanu pöörata sarnastele sõnadele.

Nii, et murdesõnad on mõlemad kindlasti, aga võimalik on ka see, et mõni sarnane sõna on selliseks moondunud.
Murretele peab loovalt lähenema.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716

kerstik

Postitus Postitas kerstik » Kolmapäev 23. September 2009, 13:10:09

Suur aitäh viite eest! Siit leiab tõesti põnevat infot edasimõtlemiseks.

Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”