1. leht 1-st

Päevapiltniku elukutse omandamisest

Postitatud: Esmaspäev 18. Detsember 2017, 20:01:12
Postitas martin.nurme
Tere

Optantide isiklikke toimikuid uurides avastasin, et üks uuritav Koonga vallas sündinud mees, Anton Akkermann (1890), kes 1908. aastal läks Venemaale ja 1920. aastal soovis Eestisse tagasi naasta on elukutse poolt päevapiltnik.

Siit tekib küsimus, kuidas või kus sai üks tavaline põllutööline õppide fotograafiat sel ajal? Samuti, kust võiks leida infot kas ja kus ta Venemaal fotograafina töötas?

Ette tänades

Martin

Re: Päevapiltniku elukutse omandamisest

Postitatud: Esmaspäev 14. Oktoober 2019, 12:10:10
Postitas Smurfiina
Tere,
meie koduarhiivis on postkaart fotograafi vastusega Virumaa neiule, kes on teinud õppimise kohta järelpärimisi Haapsalust.
Aastaarv natuke küll hilisem, aga tegemist oli kooliõpetaja/põllumehe tütrega, kes oli omandanud Tartus halastajaõe kutse ja ka töötas sellel alal. Fotosid omaenda aparaadiga tegi ta juba aastal 1910, hästi uduseid, aga inimesed ikkagi äratuntavad. Haapsallu õppima ta ilmselt ikkagi ei läinud.

==============================================================================================================================
Ст. Каппель, Ств. зап. губ. Паддаское вол. ..?. дер. Вардесь
Гжн Э.Райк
POST: 04.04.1915 Hapsal
Austatud neiu Raik!
Wõin teha järgmine tingimine: 30 rub. sissemaks. Kolme kuu pärast, peale õppeaja algust, iga kuu 10 rub palka kuni aasta täis ?. Õppeaeg 1 aasta ei ole mitte pikk. Ja sellegi aja sees kõiki päewapildi töö harusi ära õppida põhjalikult ei jõua. Et osawaks tööliseks saada, selleks kulub aastat kolm ära. Palun siis kohe vastust.
Kõige austusega J.Grünthal
Haapsalu, 1.04.1915
Отпр. Гапсаль, Б.Морскоая, J.Грюнтал
==============================================================================================================================
Kommentaar: Johannes Grünthal (eestistatud Kalda), Haapsalu fotograaf (s: 1883), oli Haapsalus ka mitmete fotograafide õpetajaks sh Lydia Tarem (allikas: www.linnamuuseum.ee/eestipiltnik)

Re: Päevapiltniku elukutse omandamisest

Postitatud: Esmaspäev 14. Oktoober 2019, 19:58:10
Postitas alberto
Heaks näiteks võiks olla Osvald Haidak, kelle elutee talusulasest Petrogradi kaudu Eesti üheks hinnatumaks loodus- ja arhitektuurifotograafiks on päris hästi dokumenteeritud. Profiili juures tutvu ka ajajoonel olevate sündmuste ja lisatud dokumentidega!