vanimad vakuraamatud

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

vanimad vakuraamatud

Postitus Postitas fossiil »

Kas Saagas leidub ürikuid, kus on kirjas taluperemehed 16. sajandist?
Olen püüdnud otsida, aga ma ei ole eriti osav otsija. Vakuraamatust 1564-1565 ja 1591 leidsin ainult üldandmeid mõisate kohta. Ometi peaks kuskil olema ka talumeeste loetelud, sest olen ajaloolaste ülevaadetest leidnud arvukaid näiteid.
Kes aitaks saamatut?
mihkel
Postitusi: 211
Liitunud: Pühapäev 19. Juuli 2015, 12:49:07
Status: Eemal

Re: vanimad vakuraamatud

Postitus Postitas mihkel »

Tere, Fossiil!

Seesama teema on mindki väga huvitanud. Pole leidnud aega sellega sügavuti tegeleda, aga ainukesed kindlad viited eesti taluperemeeste nimekirjadele olen leidnud alles 1601. aasta rootsi maarevisjoni uurimustest. Nimekirjasid endid aga mitte. Leidsin Liivimaa läti osa kohta tehtud suurepärase teadusliku suurtöö "DIE ÄLTESTE SCHWEDISCHE LANDREVISION LIVLANDS", mille koostas Arveds Švābe. Ta on muidugi varbaid lugedes :) põhjapoolse osa Liivimaast oma ilusast uurimusest välja jätnud. Seal on ilusti ära märgitud iga talu koos peremehe nimega ja palju saksad andamit koorivad. Uurimustöö peaks olema saadaval Tartu Ülikooli raamatukogu digitaalkogus.

Mind ennast huvitaks ka 17. sajandi taluperemeeste nimekirjad. Olen leidnud viiteid, et 1698. aastal, enne Põhjasõda, peeti maha mingi maarevisjon, aga ei ole õnnestunud leida midagi rohkemat. Kui keegi on sattunud nägema kuskil, andke palun teada.

Mihkel
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”